VI. festival dračích lodí – Přerov, 29.-30. května 2010

O víkendu 29.-30. května proběhl v Přerově již šestý ročník festivalu dračích lodí. V tomto případě jde o závody pro veřejnost, ale jak jsem se dozvěděla, existuje Český pohár dračích lodí, konají se Mistrovství Evropy a světa, tak jako v jiných sportovních disciplínách.
V Přerově se tento festival koná každoročně. Zpočátku se jezdívalo na řece Bečvě, poté se závody přemístily na přerovskou Lagunu. Popovodňová situace ale narušila plány, protože voda z Laguny byla stále vylitá. Organizátoři, kterými jsou Moravian Dragons, měli dvě možnosti: buď akci posunout na jiný termín, nebo ji uskutečnit jinde. Protože byly nasmlouvány stánky s občerstvením a jiný termín by se už těžko hledal,  došlo ke změně místa. Letos se tedy festival konal na tzv. Jadranu, což je přírodní vodní plocha v Oseku nad Bečvou, asi 10 km od Přerova.

Letos se závodu zúčastnilo 52 týmů. My jsme měli kamarády a známé hned v několika z nich, ale nejvíc jsme podporovali tým nazvaný vtipně Žabaři. Bohužel, jejich výkony zcela odpovídaly názvu. V sobotu ve 12.45 se konala exhibice, ve které proti sobě nastoupili Moravian Dragons (tedy 20 pádlujících) a rychlostní kanoista Martin Plšek. Moravian Dragons vedou průběžné pořadí Českého poháru dračích lodí 2010 v kategorii Premier Open, jsou několikanásobnými mistry Evropy a mistři světa z roku 2008 (Malajsie).  Letos budou tento titul obhajovat na Macau.

A jak to tam tedy vypadalo? Jadran se nachází vedle Oseckého jezu na řece Bečvě, kolem které vede z Přerova do Lipníka cyklostezka hojně využívaná také bruslaři. Jelikož na Jadran se lidé v létě jezdí koupat a opalovat a vede tudy ona zmiňovaná cyklostezka, je zde zázemí několika venkovních hospůdek s posezením. Protože byly po dešti (a před deštěm), stezky kolem vodní plochy byly blátivé. Většina závodníků to řešila tak, že chodila bosky nebo měla tzv. „nateč vyteč boty“. Jejich stany se totiž nacházely právě na těch blátivých a promáčených místech kolem vodní plochy. V sobotu, kdy jsme akci navštívili my, bylo počasí luxusní. Kolem desáté vysvitlo sluníčko, a to pak pařilo celý den, takže i to bláto začalo vysychat. Lidí také přibývalo. Zpočátku bylo vidět jen závodníky, a těch bylo dost, když uvážíme, že každý tým má minimálně 21 členů (20 pádlujících a 1 bušící do bubnu), plus samozřejmě fanoušci a rodinní příslušníci, a týmů bylo více než 50. Ale sluníčko postupně přilákalo i diváky, a v průběhu dne jich viditelně přibývalo. Stánky nabízely rozmanité pokrmy, většinou takové ty voňavé a strašně nezdravé, a také pivo, samozřejmě ponejvíce přerovský Zubr. DJ Mádr vyhrával co to šlo, samé výborné pecky. Občas nás svým výběrem mile překvapil (např. Sabatonem nebo XIII. stoletím). Diváci a fanoušci povzbuzovali své týmy. Někteří účastníci se museli zchladit ve vodě. Večer následoval kulturní program s překvapením a ohňostrojem. Celá akce byla uzavřena vyhlášením výsledků v neděli kolem třetí hodiny odpolední. Není důležité, kdo vyhrál, ale to, že se všichni výborně bavili. Doufáme, že i naše občanské sdružení Svornost bude mít na příštím ročníku své zástupce ve dračí lodi.

Pokud vás článek zaujal a chcete se o dračích lodích více dozvědět, navštivte stránky České asociace dračích lodí. Zde se dočtete něco o historii a pravidlech, můžete se podívat, jestli ve vašem okolí dokonce není nějaký tým či se nekonají závody. Atmosféra na takové akci je totiž opravdu úžasná.

Autorka: Libuše Kohutová

Odkazy: www.dragonboat.cz, www.moraviandragons.cz, Přerovský deník

Tento příspěvek zařazen v rubrice sportovní, zajímavosti. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam