V sobotu dne 14. srpna jsme s přáteli navštívili Kladsko, až do roku 1742 naše území násilně odtržené od Čech Marií Terezií, která jej v podstatě darovala Fridrichu II. během první fáze války o dědictví rakouské.
Důvod naší cesty byl dvojí, jednak jsme chtěli okusit náladu této krajiny, jednak jsme se vydali po stopách bitvy u Starého Welislava. Ta se odehrála v prosinci roku 1428 a znamenala významné vítězství husitů, přesněji jejich sirotčího křídla. Sirotkům se totiž v této bitvě podařilo porazit katolický slezsko-kladský spolek znamenající do té doby možnost ohrožení Čech ze severu. Zároveň v této bitvě zahynul Jan Minsterberský, vůdce tohoto spolku, a tím se husitům fakticky podařilo rozprášit celý slezsko-kladský spolek.
Bitva samotná je připomínána kapličkou v blízkosti vsi Starý Welislav zbudovanou na počest zde padlého Jana Minsterberského. Ten je totiž jakožto poslední Piastovec vládnoucí v těchto místech pro Poláky významnou osobností a není nepochopitelné, že se na informační tabuli umístěné vedle kapličky dočteme o hrdinné a zároveň mučednické smrti tohoto muže.
Poté, kdy jsme nalezli nyní zmíněnou kapličku, jsme se odebrali k prohlídce města Kladska, hlavního města tohoto stejnojmenného kraje. Po zaparkování auta jsme se vydali směrem k historickému centru. A je nutno si přiznat, že zde je opravdu mnoho památek, jimiž je možné se pokochat. Z celého centra dýchá minulost, vždyť již Přemysl Otakar II. Kladsko povýšil na město a daroval mu znak, se kterým se obyvatelé města i dnes rádi chlubí a při pohledu na něj člověka možná napadne jakási souvislost s českým prostředím.
Jak již bylo řečeno, Kladsko bylo až do konce druhé světové války pod nadvládou Němců, a proto je pochopitelné, že je zde téměř na každém rohu patrný německý architektonický vliv.
Při návštěvě historického centra jsme nemohli opomenout chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavený rytíři johanitského řádu, ve kterém odpočívá první český arcibiskup Arnošt z Pardubic a měl by zde také být pohřben již zmíněný Jan Minsterberský. Náhrobek Arnošta z Pardubic jsme uvnitř chrámu nalezli, náhrobek Jana Minsterberského nikoliv.
Z časových důvodů nám nebylo dovoleno zhlédnout další kladské památky, jako na příklad městskou pevnost z 18. století nebo komplex podzemních chodeb. Ale není všem dnům konec a jistě do těchto krásných míst brzy zavítáme znovu.
Autor: Kuba
byla jsem asi před dvěma lety a super.