Kamenný most v Písku

Někteří z nás si ještě dnes stále mylně myslí, že nejstarší kamenný most je Karlův most v Praze. Ale není tomu tak. Město Písek se pyšní nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice.

Tento most byl postaven ještě před koncem 13. století královskou Písecko-Zvíkovskou stavební hutí, ale první písemné zmínky o mostu pocházejí až z roku 1348. Nedostatek přímých dokladů o době jeho vzniku vedl k řadě alternativních dohadů, proto v Soukupově „Soupisu památek historických a uměleckých“ (r. 1910) je postavení mostu datováno do let 1230-1253 a v Sedláčkových „Dějinách královského krajského města Písku nad Otavou“ (r. 1911/1913) do období 1336-1357. Vzhledem k velmi zachovanému a téměř původnímu stavu lze tedy jeho vznik určit rozborem vlastní stavby, a tak první takový posudek vypracoval pražský kamenosochař Karel Vlačiha v 90. letech 19. století při restaurování jeho barokní plastiky. Stejně tak zařazuje akademik Albert V. Velfik ve své práci „O čtyřech kamenných mostech v Čechách založených v létech 1169-1357″ a ve svém třídílném díle „Stavitelství mostní“. Soudí také, že stavebníkem píseckého Kamenného mostu byl sám král Přemysl Otakar II. nejspíše v první polovině 60. let, kdy v Písku pobýval se svou královnou a dvorem. Kdysi dříve most sloužil jako součást Zlaté stezky (obchodní tepna), která vedla brodem přes řeku Otavu a spojovala České země s jižními sousedy.

Písecký Kamenný most představuje nejvzácnější památku souboru raně gotických staveb města.
Je vybudovaný ze středně velkých kvádrů povltavské žuly. Původně měl sedm polokruhových oblouků a osm pilířů. Je dlouhý 109,75 metrů. Jeho původní délka s opěrnou zdí (zbytky jsou zasypány) činila cca 123 metrů a je široký 6,25 metrů. Nyní má 7 oblouků – šest z nich je polokruhových o průměrné šířce 8 metrů a sedmý segmentový je široký 13 metrů. Výška nad hladinou řeky kolísá kolem 5,5 metru. Je vyzdoben kopiemi barokních soch – sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského a Kalvárie. Kristus na kříži (dílo místního cínaře Václava Hanzla z roku 1791) byl až do ledna 2007 originálem. V minulosti měl tento most na každém břehu obrannou věž. Jedna padla při povodních v roce 1768, druhá věž byla stržena díky vysokým nárokům na provoz v roce 1849.

Během staletí musel most čelit velkým povodním, např. v roce 1432 strhla zábradlí. Velká povodeň v roce 1768 strhla zmíněnou obrannou věž na levém břehu Otavy a poškodila i oblouky. Jedna z největších povodní postila Písek v srpnu 2002, kdy hladina řeky vystoupala až o 8,5 metru a průtok se zvýšil až padesátkrát. Most zmizel pod vodou a voda strhla kamenné zábradlí, které skončilo v korytě řeky.

Most byl brzy zrekonstruován a nyní se opět ukazuje ve své kráse.

Autorka: Lucie Dlasková


Tento příspěvek zařazen v rubrice historie. Bookmark the permalink.

3 Responses to Kamenný most v Písku

  1. To ano, ale Juditin už neexistuje a Karlův byl postaven později než Písecký kamenný most:)

  2. Michal.Anthropoi!D says:

    Hmm, dochovaným ano, ale od 12. století stál v Praze (léta předtím) ještě tzv. Juditin most, který později strhla povodeň a zavdala tak myšlenku ke stavbě nového – ke vší skromnosti vládce pojmenovanému Karlův.
    Apropó – někdy příště bych si rád početl o tzv. slánském domu, když jsme u těch historických staveb. ;-)

  3. Pavel "P" Král says:

    Hezké, Tvarůžku! ;-) „P“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam