Kalendárium: 7. června 1424 – bitva u Malešova

bitva_u_MalesovaU středočeské obce Malešov, která leží poblíž Kutné Hory, se 7. června 1424 odehrála bratrovražedná bitva mezi husitským vojskem vedeným Janem Žižkou a katolickou a husitskou šlechtou spolu s částí Pražanů (umírněných husitů) spojených v koalici tzv. Svatohavelského sněmu. Předehrou válečného střetnutí bylo obklíčení Žižkových vojsk u Kostelce nad Labem a jejich následný ústup směrem k Čáslavi.

O bitvě samotné panuje doposud mnoho nejasností, jednou z nejdiskutovanějších otázek je např. zda husité skutečně použili vozy naplněné kameny a následně je svrhli dolů ze stráně na nepřátelská vojska. Rovněž není zcela zřejmé, kde přesně se celá bitva odehrála. Střetnutí se neuskutečnilo podle klasického scénáře, ale husité pravděpodobně napadli postupující vojsko na několika místech, navíc v prostoru, kde nemohlo uplatnit svou početní převahu.

Co je však jisté, že vojsko vedené Janem Žižkou porazilo koalici Svatohavelského sněmu. Husité uštědřili svým nepřátelům ztráty okolo 1200 mužů, sami utrpěli daleko méně. Po svedení vítězné bitvy se Žižka obrátil směrem ku Praze, aby si vyřídil účty s Pražany, kteří se rozhodli spojit se proti němu.

Autor: Tomík

Zdroj: Homola, Z.: Bitva u Malešova roku 1424

Tento příspěvek zařazen v rubrice červen, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam