Kalendárium: 8. června 1600 – První veřejná pitva lidského těla

jan_jesenskyLékař Ján Jesenský–Jessenius provedl 8. června 1600 první veřejnou anatomickou pitvu lidského těla, a to na odsouzeném oběšenci. Tato pitva byla provedena v Rejčkových kolejích v Praze a byla doprovázena přednáškou, která později vyšla i v tiskové podobě. Odborná veřejnost to přijala kladně a se zájmem, laická však odsuzovala. V letech 1604 – 1605 provedl ještě řadu pitev pro studenty jako součást výuky.

Ján Jesenský se narodil 27. prosince 1566 ve Vratislavi ve Slezsku. Ve Vratislavi dostudoval Alžbětino gymnázium, jeho další studijní kroky vedly do Wittenbergu v Lipsku, kde studoval medicínu a filozofii. Medicínu ještě studoval na proslulé fakultě v italské Padově. Roku 1591 získal doktorát z medicíny za tezi „O onemocnění žluči“ a filozofie „O nároku lidu na odpor proti tyranům“, ale jako nekatolík tyto tituly nezískal v Padově, nýbrž v Praze. Po studiích nějaký čas pracoval jako lékař v rodné Vratislavi, ale později se stal dvorním lékařem v Drážďanech. V roce 1594 získal profesuru z chirurgie a anatomie ve Wittenbergu, kde se později stal děkanem, později i rektorem. Nakonec se i s manželkou usídlil v přitažlivější Praze v Loudově koleji.

Konec života pro Jána Jesenského nebyl nejlepší. Po potlačení stavovského povstání v Praze byl obviněn z urážky majestátu a popraven stětím 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.

V dnešní době je po Janu Jesseniovi pojmenován i mezistátní vlak Hamburk-Budapešť.

Připravil Jiří Řehák

Zdroje: www.libri.cz, www.wikipedia.cz, www.ireferaty.lidovky.cz.

Tento příspěvek zařazen v rubrice červen, kalendárium. Bookmark the permalink.

3 Responses to Kalendárium: 8. června 1600 – První veřejná pitva lidského těla

  1. David says:

    Tak ono docela stačí ta nechutná výstava lidských těl, která obráží svět.

  2. DDR says:

    Jako, ne že bych o to stál, to vůbec ne, poněvadž to dnes postrádá smysl a sklouzlo by to k nechutné reality show….

  3. DDR says:

    Docela by mě zajímalo jestli by to prošlo dnes něco takového, jako veřejná pitva…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam