Smrt Boleslava II. v roce 999 znamenala pro český stát předzvěst úpadku, neboť jeho tři synové začali téměř ihned po jeho smrti usilovat o knížecí stolec. Jeden z bratrů, Boleslav III. se chopil vlády a ze strachu z konkurence začal své bratry pronásledovat. Pro tuto dobu, jíž není možné dnešním měřítkem posuzovat, bylo samozřejmostí řešit spory drastickým způsobem, proto byl Jaromír, druhý ze synů Boleslava II, vykastrován a třetí syn, Oldřich, s velkým štěstím unikl intrikám svéhobratra Boleslava III., který se jej pokusil zabít v lázni.
Tuto problematickou situaci ještě zkomplikoval polský vládce Boleslav Chrabrý, který znesvářených bratrů, a tedy i nestabilní situace v Čechách, obratně využil, vpadl do české kotliny a dokonce v letech 1003 – 1004 se ujal vlády zde. Od roku 1004 v Čechách vystřídal polskou správu kníže Jaromír, avšak tento slabý panovník byl svým silnějším a energičtějším bratrem dne 12. dubna roku 1012 zbaven vlády, oslepen a vypuzen z Čech.
Oldřich po svém nástupu na knížecí stolec musel čelit neustálému polskému nebezpečí z východu, neboť Morava byla v této době v moci Poláků, ale také silnému tlaku ze strany římské říše, která se snaží využít nestability českého knížectví a pevněji jej připoutat pod svou sféru vlivu. Poláci, kteří ohrožovali Čechy vojenskými výpady, byli vypuzeni z Moravy roku 1018, nebo 1029, a to především zásluhou Oldřichova syna Břetislava. Tento muž, syn Oldřicha a neurozené Boženy (dle pověsti pradlena, je více než pravděpodobné, že skutečně neurozeného rodu byla), velice silný panovník, se chopil vlády po Oldřichově smrti, když se knížecího stolce vzdal jeho slepý a vykastrovaný strýc Jaromír, a to roku 1034.
Kníže Oldřich, mnohdy označovaný díky způsobu nakládání se svými politickými konkurenty za bezohledného, upozornil dějiny na svou osobu nekonvenčním výběrem ženy, ale také životně důležitou centralizací a stabilizací českého státu a navrácením Moravy do českých rukou.
Autor: Jakub Hlavko
Použitá literatura:
ČAPKA, František. Dějiny zemí Koruny české v datech. Libri: 1999, Praha
TUREK, Rudolf. Počátky české vzdělanosti. Vyšehrad: 1988. Praha
TUREK, Rudolf. Čechy v raném středověku. Vyšehrad: 1982. Praha