Kalendárium: 10. dubna 1878 – Narození Eduarda Štorcha

getImage[1]Eduard Štorch se narodil v Ostroměři u Hořic 10. dubna 1878. Dětství prožil díky častému stěhování rodiny na mnoha místech východních Čech. Po absolvování reálného gymnázia a Učitelského ústavu (1897) v Hradci Králové nastoupil na dráhu učitele, kterou vykonával ve východních Čechách (Třebechovice pod Orebem, Malšova Lhota, Dobrá Voda), avšak pro svou osvětovou a publikační činnost s vlasteneckým duchem se stal c. k. úřadům nepohodlným a učitelská činnost ve veřejném školství mu byla na nějaký čas zakázána. Vrátil se k ní až v roce 1900 v Mostě a v této době se začal aktivně sociologicky zabývat pozadím výchovných problémů hornických dětí, za což si vysloužil disciplinární řízení pro pobuřování. Od nuceného odchodu ze školství Štorcha zachránil pražský městský úřad, který jej pozval do svých škol v Praze. A zde také učitelsky působil až do začátku první světové války, kdy byl povolán do rakouské armády a působil v pražské karlínské nemocnici jako poddůstojník zdravotní služby.

Po válce se opět věnoval učitelské činnosti, a to až do roku 1937, kdy po vážné lyžařské nehodě oslepl na jedno oko a nervový otřes způsobený touto nehodou mu znemožnil další vykonávání učitelské profese. Štorchovo zranění na lyžích úzce souviselo s jeho trávením volného času, ten totiž bezmála všechen věnoval organizaci mimoškolních aktivit dětí. Se svým archeologickým kroužkem uspořádal spousty výprav za odkazem pravěku, pořádal zimní lyžařské kurzy v Krkonoších, které mimochodem z části sám hradil, své děti vedl dle zásad skautingu a razil novátorskou myšlenku vyučování v přírodě, za jejímž účelem vytvořil školský areál Dětská farma na Libeňském ostrově v Praze.

Štorchovo jméno je v českém povědomí hluboce zapsané díky jeho nově metodickému přístupu ve výuce dějepisu. Byl si dobře vědomý faktu, že pro zvýšení poutavosti dějepisné látky, především období pravěku, je nutné opustit tradiční způsob výkladu a obohatit hodiny dějepisu o dobrodružnost a napětí. Navíc Štorch na dějiny nepohlíží jako na soubor událostí a osobností a snaží se podtrhnout v historii sociologický zorný úhel. Proto 25. června 1956, kdy Eduard Štorch zemřel, zanechal po sobě jen málokomu neznámá literární díla jako Lovci mamutů, Osada Havranů, Bronzový poklad, Minehava a mnoho dalších.

Zdroje: ŠŤASTNÝ, Radko – Čeští spisovatelé deseti století (2001), www.slovnikceskeliteratury.cz

Tento příspěvek zařazen v rubrice duben, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam