Kalendárium: 13. dubna 1950 – začátek Akce K

Brevnov

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 vtrhli příslušníci SNB, StB a Lidových milicí do klášterů a řeholních domů. Během akce bylo internováno 2376 řeholníků v koncentračních táborech, mnozí z nich byli vězněni, posíláni do převýchovných táborů a k službě u nechvalně známých Pomocných technických praporů. Cílem akce bylo zrušení klášterního života, kriminalizace lidí, kteří nezastávali oficiální státní ideologii a omezení vlivu Církve na veřejnost. Prostě se bolševici chtěli vypořádats dalším možným nepřítelem.

Zásah proti církvi byl dlouhodobě připravován. Před Akcí K byla uvězněna řada církevních představitelů ve vykonstruovaných procesech, jejichž předmětem byla údajná podvratná činnost proti státu a socialistickému zřízení. Média, která byla oficiálně i neoficiálně řízena KSČ přinášela zmanipulované a zcela lživé informace, samozřejmě v rámci poskytnutí prostoru veřejnému mínění se otiskovaly „dopisy pracujících“, kteří byli rozhořčeni „vlastizrádnou“ činností církve a žádali tvrdé potrestání „zrádců“. Komunisté se snažili o vytvoření „vlastenecké církve“, která měla být odříznuta od Vatikánu i věřících a měla přísahat věrnost „lidově demokratickému“ uspořádání. Naštěstí jen velmi malá hrstka církevních představitelů se rozhodla zradit své přesvědčení a kolaborovat, ovšem to se neobešlo bez následků a mezi jedním z nich byla Akce K, po níž byl prakticky zničen řeholní způsob života u nás.

Kláštery byly znárodněny a postupně chátraly, cenné sbírky knih a uměleckých předmětů byly ničeny, rozprodány a rozkradeny. Řeholníci byli donuceni vzdát se svých životních zvyklostí, jediné historicky úspěšné formy komunitního způsobu žití. Akce proběhla relativně hladce. Jelikož byl celý průběh připraven, většinou se obyvatelstvo nestačilo postavit na odpor bolševické zvůli. Pokud ano, tak bylo velmi rychle zastrašeno, jen v některých místech na Slovensku došlo k rozsáhlejším protestům.

Poučení pro dnešní dobu je zřejmé. Nesmíme mlčenlivě přihlížet zvůli a bezpráví páchaného na lidech pro jejich přesvědčení, jelikož mlčení znamená souhlas, a souhlas znamená podíl na zločinu. Nesmíme věřit všemu, co nám média přinášejí, jelikož vždy přinášela a přináší manipulující informace. Nesmíme věřit tomu, že co je označeno za vlastenecké, je skutečně pro vlast dobré. A především si musíme vážit svobody, jelikož bez ní přestáváme být lidmi a stává se z nás jen nástroj v cizích rukou.

Autor: Milan Fatka

Prameny:
www.cdk.cz, www.jezuiti.sk, www.totalita.cz, www.nezapomente.cz, www.maticevelehradska.cz, www.hostyn.cz, www.cirkev.cz, www.cisterciaci.blogspot.com

Tento příspěvek zařazen v rubrice duben, kalendárium. Bookmark the permalink.

2 Responses to Kalendárium: 13. dubna 1950 – začátek Akce K

 1. Milan77 says:

  Nail: Máš recht.
  Ještě bych poznamenal, že tomu bylo věnováno i několik dílů Majora Zemana :-)

  Jinak, tady je odkaz na konkrétní díl Tajných akcí StB:
  http://www.zkracovatko.cz/mfl

 2. Nail says:

  Mám dojem, že této akci je věnován aj jeden díl dokumentárního seriálo „Tajné akce StB“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam