Kalendárium: 10. června 1942 – vyhlazení Lidic

Lidice_2001_mDne 27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha (více o této akci zde), který na následky toho útoku zemřel 4. června. Jeho smrt však nezůstala nepotrestána.

Nacisté se snažili zjistit, kdo byl zodpovědný za atentát a kde se tito lidé skrývají. Přestože probíhaly razie, výslechy a mučení, stále se nedařilo atentátníky najít. Na základě udání měli nacisté podezření, že v Lidicích, malé vesnici nedaleko Kladna, jsou lidé, kteří pomáhali ukrývajícím se pachatelům. Přestože se toto podezření nakonec ukázalo jako liché, nacisté se rozhodli provést výstražnou akci – obec Lidice úplně vyhladit.

9. června večer obklíčily obec, ve které žilo kolem 500 obyvatel, dvě roty německé ochranné policie a wehrmachtu. Rodiny byly rozděleny: ženy a děti byly shromážděny, později odvezeny do Kladna. O tři dny později pak byly ženy převezeny do koncentračního tábora Ravensbrück a jejich děti poslány na převýchovu. Lidičtí muži ve věku mezi 15 a 84 lety byli také nejdříve shromážděni a 10. června od ranních hodin probíhala jejich poprava. V průběhu probíhajících poprav začali Němci také zapalovat domy a mezi tím vším hodovali na pivu a salámu s chlebem.

Srovnání obce Lidice se zemí pokračovalo až do 1. července 1942. Nacisté mimo jiné také zničili hřbitov, včetně vyplnenění hrobek a hrobů. Na své dílo byli náležitě pyšní. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel (192 mužů, 60 žen a 88 dětí).

Zdroje: leták Národního památníku hrdinů Heydrichiády, www.wikipedie.cz, www.rozhlas.cz

Tento příspěvek zařazen v rubrice červen, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam