Kalendárium: 1. května 1956 – Představen prototyp skútru Čezeta

V prvomájovém průvodu ve Strakonicích byl poprvé představen prototyp legendárního československého skútru Čezeta. Tento motocykl, který pro svůj charakteristický vzhled  získal přezdívku „prase“, se stal jedním ze symbolů 60. let. Nejen design, ale i skvělé jízdní vlastnosti a spolehlivost získaly tomuto motocyklu mnoho fandů. Čezeta nebyla oblíbená jen u nás,  byla  vyvážena do mnoha zemí a dokonce byl motocykl montován i na Novém Zélandu pod jménem N-Zeta (New Zeland).

Otcem tohoto skútru byl J. F. Koch, jehož plechová samonosná konstrukce byla ještě přepracována  kolektivem konstruktérů ČZM Strakonice pro velkosériovou výrobu. Skútr byl osazen dvoudobým vzduchem chlazeným jednoválcem o obsahu 175ccm s náporovým chlazením, na který byl časem přidán ventilátor a dynamostartér.  Motocykl nesl označení typ 501, po něm následoval vylepšený typ 502 a tříkolová verze typ 505 – rikša, která sloužila k dopravě jedné osoby a nákladu.Vzniká i prototyp 503 s novou laminátovou karosérií. Jsou však potřebné velké investice do vývoje a nových technologií,  které se spíše využívají v automobilovém průmyslu na vůz Škoda 1000 MB a typ 503 se nedostává ani do sériové výroby . V roce 1964 byla výroba Čezety ukončena.

Autor: Ladislav Štys

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium. Bookmark the permalink.

One Response to Kalendárium: 1. května 1956 – Představen prototyp skútru Čezeta

  1. kaffu says:

    Pěkný článek… o typu 503 jsem do této doby neslyšel….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam