Výročí 161. narozenin TGM – 7. března 2011 Plzeň

TGM_07_03_2011_6Každoročně patří 7. březen na plzeňském náměstí TGM vzpomínce na našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Tento rok jsme si připomněli již 161. výročí od narození člověka, který se nemalou měrou zasloužil o stát, o vznik Republiky československé.

Vlastní akce začala lehce po plánovaném začátku v 16:30 státní hymnou, pak už následovaly proslovy zástupců města Plzně a Plzeňského kraje, vystoupil i ministr spravedlnosti ČR Jiří Pospíšil. Všichni z řečníků vysoce hodnotili morální kredit našeho Prezidenta osvoboditele, s jakým vždy hájil pravdu, byť někdy byl ve svých názorech osamocen a pod ostrou kritikou jeho oponentů, jako například při kritickém zpochybnění pravosti Rukopisů nebo v kauze Leopolda Hilsnera. Vždy zastával demokratické principy, které se díky jeho osobnosti staly i principy nově obnoveného samostatného státu. Československo zůstalo zemí svobodnou a demokratickou i v době, kdy celou střední a východní Evropu ovládaly diktatury různého zabarvení.

TGM_07_03_2011_4Účast z řad občanů nebyla tradičně příliš vysoká, akce se zúčastnilo kromě nás i mnoho dalších občanských sdružení a spolků. Kromě Svornosti byli vidět i členové Československé obce legionářské, Junáka, Sokola a mnoha dalších. Přestože většina přítomných patřila do kategorie seniorů, bylo možno mezi přihlížejícími přeci jen tu a tam zahlédnout i generaci mladší a nejmladší. Jen jen velká škoda, že veselý akt, jako je oslava narozenin, byť nedožitých, byla organizátory pojata příliš smutně, skoro až tragicky.

(snb)

Tento příspěvek zařazen v rubrice Plzeňský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam