Terezínská tryzna, 18. května 2014, památník Terezín

TT2014_18.5._0104Tato vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce se koná každý rok, a to pod záštitou ministra kultury ČR. Hlavními pořadateli jsou pak Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu a Památník Terezín, spolupořadateli Ústecký kraj, město Terezín, Federace Židovských obcí v ČR a Terezínská iniciativa. Svornost se na pozvání Českého svazu bojovníků za svobodu účastnila již třetím rokem.
Letošní vzpomínkové slavnosti byla delegace Svornosti složena ze zástupců tří regionálních organizací – RO jižní Čechy, západní Čechy a střední Čechy. Doprava byla organizována celkem třemi autobusy z Písku, ze zastávkou v Praze. Na cestu jsme vyrazili v sedm hodin ráno za podmračeného, ale ne deštivého počasí. Toto se ale změnilo při příjezdu do Terezína, kde už lilo jako z konve. Nedalo se nic dělat, kdo měl pláštěnku, byl vcelku v suchu, kdo neměl, musel se schovat k ostatním pod deštník.
Program začínal v 10.00 hodin kladením věnců na Národní hřbitov Terezín. Poté byli náměstkem ředitele Památníku Terezín Jiřím Janouškem představeni a uvítáni hosté, a to včetně delegací ze zahraničí. Mezi reprezentací našeho politického spektra nešlo přeslechnout jméno Vojtěcha Filipa, poslance za KSČM, tedy za stranu, jejíž předchůdkyně KSČ vedla zejména v 50. letech antisemitskou kampaň (ze 14 obžalovaných v procesu se Slánským bylo 11 lidí židovského původu označeno jako sionisté a přisluhovači imperialistů). Je historickým faktem, že soudruzi ještě před několika lety perzekuovali lidé stejným způsobem jako nacisté.
Tryznu zahájil Jaroslav Vodička, předseda ÚV ČSBS, který vzpomenul zejména na nedávnou návštěvu německého prezidenta Joachima Gaucka. Ocenil zejména to, že německý prezident osobně navštívil Terezín a vzdal poctu obětem války, čímž přispěl k rozvoji a podpoře česko-německých vztahů. Po Jaroslavu Vodičkovi pronesl svou řeč premiér České republiky Bohuslav Sobotka. Apeloval zejména na to, abychom si neustále připomínali příčiny, které vedly k válečným hrůzám. Poté následovala křesťanská modlitba z úst Jiřího Hladíka, probošta svatoštěpánské kapituly v Litoměřicích. Židovskou modlitbu přednesl vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon. Na závěr vystoupil Děčínský pěvecký sbor, který zazpíval sbor z 3. dějství opery Nabucco od Giuseppe Verdiho.
Po skončení tryzny někteří z nás využili možnosti absolvovat prohlídku Malé pevnosti v Terezíně. Musím říct, že paní průvodkyně se své role ujala skvěle, nezahlcovala přebytečnými fakty a i přes obrovské množství návštěvníků dokázala udržet naši pozornost a alespoň v mezích možností si představit, jaké podmínky vládly v Malé pevnosti zejména v období druhé světové války. Právě v tomto období prošlo tímto místem 32 tisíc mužů a žen, přímo v Terezíně jich zahynulo 2600. Z transportů do koncentračních táborů, které vyjely z Terezína, se zachránilo jen 3600 lidí.
I přes velkou nepřízeň počasí oceňuji velkou návštěvnost akce, které přihlížely stovky lidí. Až mě samotnou překvapil tak velký zájem. Na druhou stranu někteří měli raději zůstat doma v teplákách a řešit si své problémy tam, protože svými hlasitými diskuzemi o ničem narušovali prožitek z celé akce.

Martina Kubátová

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, společenské, Ústecký. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam