Pietní akt u Czajánkových kasáren – 12. března 2011

pamatnik-u-czajankovych-kasarenDnešní podvečer se před 72 lety nesmazatelně zapsal do dějin českého národa – českoslovenští vojáci, posádka Czajánkových kasáren v Místku, se aktivně postavili na odpor německým okupantům, kteří poněkud předčasně zahájili postupné obsazování trosek demokratického Československa. Více informací naleznete zde.

Tuto významnou událost si v sobotu 12. března 2011 připomenuli i účastníci pietního setkání u památníku příslušníků 8. pěšího pluku „slezského“. Akci organizovalo občanské sdružení Svornost, regionální organizace Slezsko, která nabídla i doprovodný program v podobě výstavy o Mnichovu, okupaci a osvobození Československa – podrobnější informace vám přineseme v dalším článku.

czajankova-kasarna-2011-05

Pietní akt započal v 15 hodin položením věnce a kytice předsedou občanského sdružení Svornost Davidem Kohutem spolu se zástupcem Aktivních záloh Ostrava a Československé obce legionářské Robertem Komjathym. Poté předseda Svornosti přednesl projev, ve kterém vyzdvihl hrdinství mladých obránců Czajánkových kasáren a vyjádřil přesvědčení, že vlastenectví musí být postaveno na demokratických principech. Dále představil samotné sdružení Svornost, které si mimo jiné klade za cíl výchovu mladé generace vlastenců, kterým jsou hrdinové kasáren vzorem. Zazněla i citace z projevu prvního československého prezidenta T.G. Masaryka, který přednesl u příležitosti 10. výročí vzniku samostatné ČSR, o důležitosti a principech demokracie v životě národa.

S dalším projevem vystoupil předseda RO Slezsko Vladimír Turek, který se také zmínil o aktivním zapojení mladých vlastenců ve společenském dění a všechny zúčastněné pozdravil jménem Svatoslava Kalicha – posledního žijícího obránce Czajánkových kasáren. Pan Kalich má z našich aktivit upřímnou radost a byl potěšený, že jsme na události 14. března 1939 nezapomněli! Video-rozhovor s panem Kalichem vám v nejbližší době představíme na našich stránkách.

S posledním projevem se představil zástupce Českého svazu bojovníků za svobodu – pan Vladimír Krejčí, který krátce pohovořil o svých osobních zkušenostech z dob vyhnání jeho rodiny z českého pohraničí a období okupace. Pietní akce u památníku byla zakončena poděkováním všem příchozím a pozváním na výstavu Mnichov-okupace-osvobození, která se konala v nedalekém Národním domě.

Na závěr bychom znovu rádi poděkovali Aktivním zálohám Ostrava, ČSOL Ostrava a ČSBS za jejich účast. Poděkování patří i zástupcům RO jižní Morava, kteří nás přijeli podpořit.

Autor: Mgr. Libuše Kohutová





Tento příspěvek zařazen v rubrice Moravskoslezský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam