Pietní akt ke 14. výročí agrese NATO proti Jugoslávii – 24. března 2013, Praha

vyroci bombardovani jugoslavie 2013_3Necelé dva týdny poté, kdy jsme v roce 1999 vstoupili do Severoatlantické aliance, došlo k nočním vojenským náletům na srbská velkoměsta, při kterých nedošlo jen k obrovským ztrátám hospodářským, ale co hůře – k tisícovým obětem na životech civilistů. Dodnes je možné v centru Bělehradu spatřit zničené vládní budovy, nebo v parku Tašmajdan najít pomník zcela nevinným dětským obětem „humanitárních“ náletů NATO, jak je možné vidět na přiložených fotografiích (2009).

U příležitosti 14. výročí náletů dne 24. března 2013 se sešla asi sedmdesátka přihlížejících před budovou srbské ambasády v Praze na Malé Straně. Začátek byl plánován na 20. hodinu večerní, symbolicky tehdy, kdy se bombardování začalo. Organizátorem bylo tradičně sdružení Přátel Srbů na Kosovu, mezi mluvčími vystoupili – podobně jako o měsíc dříve na Václavském náměstí – režisér Václav Dvořák, poslanec Jaroslav Foldyna, aktivista a organizátor podobných akcí v Polsku Marek Skawiński a další. Opět nebylo možné nepřipomenout situaci vzniku a současného fungování státu Kosovo a letité dobré vztahy tamější mocenské mafie s mnoha čelními představiteli zejména americké zahraniční politiky.

Pietní akt, při kterém kromě proslovů a recitací básně s překladem došlo i na reprodukovanou srbskou tradiční hudbu, trval za přihlížení policie necelou hodinu a poté se nerušeně rozpustil. Do příštího roku je možné si přát větší účast posluchačů a nejlépe pak i těch ze strany Svornosti.

-md-

14. výročí bombardovaní Jugoslavie - poslanec Foldyna14. výročí bombardovaní Jugoslávie - režisér Dvořákpomník dětských obětí - foto Svornost 2009budovy poškozené bombardováním - foto Svornost 2009


Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, hl.m.Praha, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam