Občanská neposlušnost na silnici I/11

stop_kamionumJak jsme vás již informovali v článku ze dne 15. 7., občané se rozhodli upozornit na katastrofickou dopravní situaci na mezinárodní silnici I/11 blokádou této silnice. První blokáda proběhla právě ve čtvrtek 15. července a, bohužel, kolaps na silnicích nebyl takového rozsahu, jak jsme si my, účastníci blokády, představovali. Sice se vytvořili několikakilometrové kolony tvořené hlavně kamiony, ale jelikož akce byla předem avizovaná, myslím si, že mnoho řidičů kamionů se této cestě vyhnulo nebo se snažili projet dřívě, nebo naopak zůstali někde stát na brzký oběd. Evidentně totiž už půl hodiny před vlastní akcí byl průjezd kamionů mnohem menší než je obvyklé (kolem 6000 kamionů denně). Cílem akce bylo hlavně upoutat pozornost zodpovědných lidí, například na Ministerstvu dopravy, a donutit je, aby začali řešit situaci, která na této mezinárodní silnici panuje. Jde o značně přetíženou mezinárodní silnici, na které navíc souběžně probíhají další stavby. V praxi to vypadá tak, že desetikilometrový úsek se jede i hodinu. Příkladem také může být, jak kamarád z Přerova jel pracovně do Jablunkova a po dvou hodinách čekání na stejném místě v koloně kamionů mi volal a ptal se, co se to “u vás” děje. Měl smůlu, zrovna se totiž opravoval povrch silnice v Třinci. Po týdnu na toto omezení navázalo úplné zastavení průjezdu v jednom směru z důvodu stavby kruhového objezdu. Do Třince se tedy dá dostat po silnici I/11, ale od Třince se musí jet objížďkou přes Karpentnou, což je pouze místní silnice, která bude po průjezdu všech těch aut, hlavně kamionů, zcela zničená.

Ve středu 21. 7. se v Hrádku ve Slezsku sešli starostové obcí s představiteli Moravskoslezského kraje a ministerstva dopravy. Jeden z úředníků přijel raději vlakem než by si zkusil projet cestou, kterou denně místní lidé musí jezdit do práce, do školy, k příbuzným. Na těchto jednáních se řešil hlavně odklon kamionové dopravy po dobu prací na silnici. Starostové Olšar a Borski navrhovali, aby kamiony jezdily pouze v noci, čímž by se jinak přetížená silnice stala průjezdnější pro místní obyvatele. Tento návrh je ale nerealizovatelný z několika důvodů: chybí plochy, kde by kamiony mohly stát; stojící kamiony by musel někdo hlídat; hluk v noci v úsecích, kde se bydlí kolem silnice atd. Starostové tedy předložili návrh, aby byly kamiony mimo silnici v době dvou dopravních špiček. Schůzka skončila s tím, že tento návrh už zní reálněji, ale stejně se musí pořádně promyslet.

Protože řešení tedy zatím stále není, proběhla ve čtvrtek 22. 7. od 17.00 druhá, poslední, blokáda. Přestože šlo o podvečerní hodiny, slunce bylo opět nemilosrdné a čekal nás dvouhodinový pobyt na rozpálené cestě v 37 stupních. Tentokrát jsme ale měli i kulturu, protože akci podpořila místní hudební skupina Blaf. Účastníků bylo o něco více než při první blokádě, kolem 500, ale jinak měla akce stejný průběh. Vypnutý semafor, lidé přecházeli po přechodu, naštvaní kamioňáci. Blokády byly, dle mého názoru, úspěšné, protože nesou své ovoce. Po proběhlé středeční schůzce by 30. července měl do Hrádku přijet nově jmenovaný ministr dopravy Vít Bárta (snad ne taky vlakem). Situace se možná konečně začne řešit. Už od letoška jsme měli, podle původních plánů, jezdit po obchvatu Třince. Nyní to vypadá až na rok 2015. Přitom dokončení silnice bylo jedním ze slibů, které náš stát dal při budování automobilky Hyundai v Nošovicích.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Moravskoslezský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam