Mgr. Bc. Miloslav Došek: Nedobrý občan Havel

vaclav-havelV posledních dnech loňského roku proběhla v médiích zpráva o stavu popularity „polistopadových“ politiků v ČR. K podobným informacím přistupuji často velmi vlažně, ale tentokrát mě výsledky výzkumu „který z politiků udělal pro rozvoj ČR nejvíc“ dost zarazily. Důvodem byl,  pro mě překvapivý, vítěz Václav Havel.
Pouštět se do hodnocení politiky a jejich tvůrců bývá mnohdy jízdou na tenkém ledě a do té se mi pouštět nechce. Nicméně u tohoto člověka mám touhu sdělit světu své nevalné mínění. Václav Havel je, dle mého názoru, nejvíce přeceňovaným politikem u nás. Jeho image neoddělitelně patří k tzv. Sametové revoluci, z čehož dokázal žít celých dalších 20 let. Vedle toho Havlovo největší oporou byly (a jsou) sdělovací prostředky, což je společně s jeho vůdčí rolí při převratu takřka nezdolná kombinace. Média si zřejmě hledají snadnější cíle, než se nebojácně pustit „do křížku“ s jednou z našich nejuznávanějších osobností ve světě.
Tam ale o něm neví bohužel nic víc než to, že byl již zmiňovaným „maskotem“ našeho přerodu v demokratickou společnost. Pro to ale v památném devětaosmdesátém roce nebylo třeba dělat tolik. Stačilo chodit před na změnu natěšené desetitisícové davy  a mazat jim okolo huby med tím, jak nás čeká éra prosperity a svobody. Sám dokázal „smečem“ odbít i ty nejpevnější argumenty skeptiků odpověďmi typu: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.“ Komu by se tehdy, po dlouhých letech šedé normalizace, tato slova nezalíbila?
Havlovi obhájci budou používat klišé o tom, že stál v sedmdesátých letech v čele disidentů a komunistického odporu. Tady odpovím, že podobných lidí byly stovky a nevím o nikom, kdo by jezdil v Mercedesu a na účet mu plynuly devizové příjmy. Zdá se, že neméně uměle vyšponované jsou i Havlovy umělecké kvality. Běžný středoškolák je dnes nabiflován takřka kompletní Havlovou tvorbou i přesto, že jak kritika tak běžní čtenáři netají u mnoha jeho děl pocit průměrnosti. Řekněme si na rovinu, kolik z jeho knih jsme kdo přečetli nebo kolik z jeho divadelních her jsme kdo navštívili? Koho z vás oslovila jeho nejslavnější hra a ten údajný skvost naší novodobé tvorby Audience?
Vstříc tomu všemu jsem se dokázal smířit s tím, že se o Havlovi budou učit naše děti, jako o největším a nejzasloužilejším antikomunistovi v Československu. Jedinou mou nadějí byl předpoklad, že dějiny do objektivnější roviny přehodnocují až ty další generace. Ty mohou jednak zachovat chladnější hlavu a také čerpat z mnohem širšího okruhu souvislostí (informací) než my dnes. S tímto pak koreluje fakt, že 20 let po sametové revoluci tzv. „havlománie“ pozvolna opadla a na postavu Václava Havla, jako ikony pravdy a lásky, už ve všech sférách nepanují tak nekritické pohledy jako dříve.
V tento moment se ale média opět dokonale zhostí své role hlídacího psa demokracie a ukázkově manipulují veřejností. Ano při dvacátém výročí listopadové revoluce na nás ze všech zákoutí vzhlíží ten starý dobrý Václav Havel, modla hodná poklonění. Ano ten Václav Havel, o němž už dnes víme, že nebyl tak bezchybný a některé jeho kroky buď zavařily mnoha našim občanum nebo v horším případě celé naší zemi. Tón je přesto udáván v nejsledovanější televizní čas filmem Občan Havel přikuluje, což je dokument, který toho faktograficky opravdu moc nepoví. Jeho hlavní smysl je v dalším rozvoji kultu osobnosti našeho bývalého prezidenta.
Nakonec se možná budete ptát, v čem je Václav Havel pro nás vlastence vlastně tak nebezpečný, že bychom u něj měli překonat svou nepolitickou bariéru a začít se k němu vyjadřovat? Havel si ve svém věčném filosování a moralizování nejednou vzal na mušku právě nás vlastence. Byl to on, kdo první hodil kamenem. Ať už mám na mysli jeho narážky na fangličkářství jako prvku primitivního vlastenectví. Ať už mám na mysli jeho lacinné obviňování Daniela Landy z fašismu nebo jeho devalvující pojetí národního státu. Nesouhlasím s větou (po vzoru TGM), kterou schválil senát „Václav Havel zasloužil se o stát.“ Chtěl bych, aby jednou tuto větu nahradil jinou formulací: „Václav  Havel nebyl dobrý prezident Čechů, Slováků, Moravanů a Slezanů a nehájil dobře zájmy své země.“

Některé z kontroverzních činů nebo prohlášení Václava Havla:

Havel se plně nevypořádal s komunisty 10.12.1989 do křesla federálního premiéra jmenoval vysokého funkcionáře KSČ Mariána Čalfu. Ve svém osobním i profesním životě se rovněž obklopoval bývalými komunisty. Například svou, v restitucích získanou, polovinu pražské Lucerny sporně prodal za 200 milionů bývalému agentu STB Václavu Junkovi respektive jeho Chemapol Reality.

Havlova omluva Sudetským Němcům Jako kandidát na funkci prezidenta v televizi uvedl, že jsme povinni se Němcům, kteří byli odsunuti po druhé světové válce omluvit. Odsun považoval za akt tvrdého zbavení několika miliónů lidí jejich domovů.

1. ledna 1990 vyhlásil Havel rozsáhlou amnestii, která zasáhla cca. 20 tisíc vězňů. Jednalo se o největší poválečnou amnestii Československa. V témže roce došlo k výraznému růstu kriminality. V roce 1990 došlo ve věznici v Leopoldově k masové vzpouře vězňů, na které se nevztahovaly prezide             ntovy amnestie. V roce 1991 z věznice uprchlo 7 vysoce nebezpečných vězňů, kteří na útěku povraždili 5 neozbrojených strážců.

1990-1992 Václav Havel se svou kampaní „mírový stát nemusí výrábět zbraně“ výrazně oslabil pozice váženého československého zbrojařského průmyslu, jehož místo na trhu zabrali jiné západní společnosti. Toto mu dodnes mají za zlé slovenští vrcholní představitelé stejně jako třeba současný prezident ČR Václav Klaus.

1998 Havel vyhrál prezidentské volby o 1 sporný hlas (jeho protikandidát Miroslav Sládek byl 2 týdny před volbou umístěn do vazební věznice). Existuje právní názor, že tato volba byla neplatná. V tomto kontextu působí úsměvně Havlovo opakované prohlášení z konce roku 1989, že je ochoten kandidovat na prezidenta pouze pod podmínkou, že se bude jednat jen o dočasný „revoluční“ mandát k převedení země na cestu demokratických změn.

29.5.1999 Havel, představitel důsledného humanismu, v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde paradoxně schvaloval vojenský útok NATO vůči Srbsku a pro tento akt vymezil památný termín „humanitární bombardování“.

Václav Havel se trvale zasazoval za legalizaci marihuany. Během svého prezidentského období byl znám častými milostmi odsouzených nebo vracením represivních (protidrogových) zákonů zpět do rukou zákonodárců.

Havel se svou politickou orientací téměř vždy zařazoval po bok stran, jejichž popularita postupem času výrazně opadala: ODA, US, Zelení aj.

Havel je znám svým nadšeným eurooptimismem. K možnosti konce éry národních států odevzdaně uvedl „Stává se z toho předmět kultu – starožitnost. Pomalu, ale jistě končí éra, kdy největší hodnotou byl národní stát.“

Na adresu aktivit v současnosti nejlépe prodávaného českého zpěváka Daniela Landy: „Příznačné je, že se vždycky halí do zvláštního svatouškovství, dělají to přece všechny fašistické a totalitní ideologie, všechny mají pruderní roucho a žádají čistotu.“

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

9 Responses to Mgr. Bc. Miloslav Došek: Nedobrý občan Havel

  1. cornwael says:

    Havel je alkoholik, kterou nikdo za vlastence nepovažuje. To se neboj.

  2. Radek Dvořák says:

    Psal jsem příspěvek na téma Havel. Jsem Vlastenec a strašně mne mrzí, jak se změnil Ústav Marxismu Leninismu na Ústav pro studium totalitních režimů. Myslím tím jen přemalování názvu jinak se tam dějiny ve prospěch Lůzy která naši zem koruny České sráží do kolen. A Havel je ten který chyboval a mnohdy nemluvil pravdu a spousty zamlčel. Tak se nechová ten, který měl plná svá nevymáchaná ústa T.G. Masaryka. A přitom mu jeho milovanou zem chtěl rozdělit a rozdělil. Jen si zjistěte, kdy se tiskli v cizině peníze samostatné ČR a kdy jsme se rozdělili. V době kdy ještě nebyla pomlčková válka už chystal nebo alespoň podepisoval dokumenty o rozdělení. Je to Krysa!!!
    A pokud jste něco od něho četli tak vám řeknu, že podobných několikrát léčených alkoholiků píše spousty. Pokud ho ještě vynášíte do nebes jako Vlastence tak je to ten který národ několikrát nazval malými Čecháčky a naše obavy z Radarové základny USA nazval Čecháčkovstvím. Jak rychle zmizeli jeho spisy StB když se obklopil důstojníky StB. Jeden dokonce spravoval jeho majetek, který získal neoprávněně. Vy tuto žumpu hnisu nazýváte vlastencem?!
    Kdyby se probudil opravdivý Vlastenec škpt V. Morávek tak ho půjde zlikvidovat. Za svoje slova jsem plně odpovědný.
    http://meritokracie.sdeluje.cz/3887-zvitezi-nekdy-havlova-pravda-a-laska-nad-lzi-a-nen.html

  3. Doktor says:

    třetí řádek mého postu výše – slovo „odcházejí“ zaměň za „Odcházení“ … nejedná se o nepochopenou metaforu, ale o překlep :)

  4. Doktor says:

    Souhlasím plně s Došou. Na Havlovi shledávám stěží něco tak úchvatného, jak nám to opakovaně vnucují média.
    Jeho „dlouho očekávaná“ hra odcházejí je dle názoru mého a několika mých blízkých, hrozná slátanina, která není ani vtipná, ani tregikomická, hraje se prostě proto, že ji napsal PAN Havel, to mnohým stačí (aby se zalíbili Tvůrci).
    Film Občan Havel odhalil mnohým pravou podstatu Havlova já – je to duchem relativně prostý člověk, který měl to štěstí, že se narodil do vlivné a bohaté rodiny a toto mu umožnilo proplout životem poměrně bez komplikací, které musí řešit jiný člověk (zajištění vzdělání, financování elementárních potřeb pro sebe i své děti…) a dle mého názoru i díky tomuto vlivu mu byl post „spasitele“ nás všech před-domluven. Abych nezapomněl – pro mě byl tento film hořkým zklamáním a potvrzením toho, že je to opravdu „malý“ člověk.
    Výše v textu ani v komentářích není myšlenka, se kterou bych vysloveně nesouhlasil; snad jen o tom vymrdávání, u toho jsem nebyl, tak nevím :) )
    Na závěr, dnešní veřejné projevy V.Havla jsou podle mě už zcela dýchavičné (ve všech smyslech slova), kořeněné senilitou. Chci věřit tomu, že Havel, pokud by nebyl oslovován médii, by sám už snad ani nic nekomentoval, protože ví, že my víme :)

  5. cornwael says:

    Havel je hajzl… k tomuto prohlášení mi stačí to, že osoba co hlásá morálku si vymrdává s Dášou v Lánech v době kdy jeho nemocná manželka Olga leží v nemocnici… to mi stačí
    nemusím se tu dále rozepisovat o jeho alkopárty, kdy ho hraďáci lovili vožralýho z fontány… o tom jake parádekriminál a jaké výhody měl v kriminále na Borech… takovejhle prominentní disident umí být každej.

  6. Dušan says:

    ale pochybuju, že si Havel kupuje média, aby o něm dobře psaly…..mimochodem právě tohle dělal Masaryk (myslím cílené ovlivňování médií), jenže tehdá to bylo celkem normální, prostě to tak politici dělali, noviny a novináři byli otevřeně straničtí či sympatizující s tím či oním a nehráli si na nezávislé, kterými můžou být dost těžko.
    Spíš jsi tedy měl víc než o Havlovi psát o tom, jaký obraz společnosti tvoří dnešní média….můžou z kohokoli udělat cokoli (viz třeba tebou zmiňovaný Landa versus Matásek o němž žádné médium nedá nic špatnýho). A problém je v té proklamované nezávislosti a vyváženosti. Je jasné, že to nejde moc dodržovat, ani kdyby se chtělo. Taky těch vlivů proč to tak je je určitě strašná spousta a nechtěl bych se pustit do nějakých klišé typu německých majitelů médií a podobně, které určitě taky hrají roli, ale ten celkový dojem má mnoho činitelů….Osobně mám ten názor, že bych za tím nehledal nic tajemného a spikleneckého, ale docela obyčejné nízké lidské vlastnosti, jako je lenost, pohodlnost, diletantismus…a to vše v prostředí stresu a spěchu….vlastně se ani nedivím, že se dnes vyrábí zprávy, jaké jsou….vlastně se to opisuje jeden od druhého….a recykluje se vždy nějaký přijatelný mýtus,jako třeba ten o Havlovi. Havel člověk je ale někde jinde, tak jako třeba člověk Landa…..Koneckonců i mediální obraz Masaryka (a to nebyly média tak mocná) byl taky pěkně zkreslen do obrazu někoho úplně jiného než kým skutečně byl…a musím říci, že ten obraz Masaryka člověka mám mnohem raději (protože mám Masaryka moc rád) než ten božsko-tatíčkovský dobový obraz.
    Ale jinak Ti to nevyčítám ten článek….neutrální článek, který nikoho neurazí, tak takový nemá šťávu a ducha….lepší je takový se kterým můžu nesouhlasit :-D :-D

  7. Dosa says:

    Dušan: Jasně, souhlasím s tím, že prezident je taky jen člověk a že i ostatní naši prezidenti měli svý temný chvilky. Ale tady jsem chtěl poukázat na něco jinýho – působení masmédií na názory společnosti. Já jsem tady za použití faktů předložil obraz Havla jako jeho odpůrce a jsem si plně vědom, že objektivní pravda leží někde kousek směrem k jeho vlídnější tváři. Jak je ale možný, že podobně negungujou sdělovací prostředky? Přece právě ony mají být v demokracii garantem objektivity. Kdyby Havla vylíčily i s jeho mouchami, nevzhlíželi by k němu lidé s falešnou iluzí. Strašně mi vadí ten černobílej pohled typu Havel nejskvělejší, komunističtí prezidenti a Hácha lidský zrůdy. Já osobně mám s Havlem velký problém, ale opravdu (v duchu Husových idejí hledání pravdy a Masarykova demokratismu) jako daleko závažnější spatřuju tuhle záměrnou mediální relativizaci a manipulaci.

  8. Dušan says:

    koukám, že by nám svědčil ten Švýcarský styl prezidenta na jeden rok….tenhle náš systém, který dělá z prezidenta prakticky monarchu a klade na ně božské atributy nemá s republikánským a občanským stylem moc společného. Projděte si všechny naše prezidenty….o všech by se daly napsat podobné a mnohdy horší seznamy „hříchů“…ani můj oblíbený Masaryk není bez šrámů, taky se dopustil lapsů, zejméně jako prezident…ale co chcete….prezidenta-člověka či neomylného führera. Nemám zapotřebí omlouvat Havlovy přehmaty, ale todle není můj šálek kafe…. Koneckonců nemám rád nesmyslné zákony, že se někdo zasloužil o stát….osobně bych tyhle zákony zrušil i Masarykovi a Benešovi, neříkají totiž vůbec nic, jen jsou náplastí některým lidem na špatné svědomí, ale se skutečnou úctou to nemá moc co společného, spíš jen přetvářka, divadýlko a sem tam i to fangličkářství, které mimochodem právě Masaryk nesnášel. njn, holt taky názor, taky vlastence, ale dobrým občanem tak jako Havel určitě taky nejsem, k dokonalosti mám daleko.

  9. David says:

    Nejlépe ho charakterizoval Petr Cibulka a mě nezbývá než-li s ním souhlasit. A velice mě mrzí, že Česká republika je v zahraničí spojována především s Havlem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam