Luciferovy rybníky aneb Ostravské laguny

ostravska-lagunaVšichni víme, že v Ostravě byla a dodnes je, jedna z největších průmyslových zón v naší republice. Dnes se zaměřím na tzv. Ostravské laguny (místní název pro větší „kalový rybník“). Na úvod bych pro nezasvěcené zmínil, že ostravská „laguna“ je uměle vytvořená nádrž pro uchovávání tekutého odpadu a vůbec odpadních vod. Ten se zde rozkládá a vysychá.

Teď něco málo z historie Ostravských lagun
Již v předminulém století, roku 1888, byla založena rafinerie minerálních olejů. Tato rafinérie zpracovávala ropu dováženou z tehdejšího Rakouska – Uherska. Rafinerie vyráběla především petrolej na svícení, letecký benzín a spoustu typů olejových mazadel ve velmi vysoké kvalitě. Vznikající odpady z této rafinérie byly ukládány do těchto lagun ještě roku 1996, kdy Ostravu postihla obrovská a zničující povodeň. Laguny se nacházejí ve středu Ostravy, proto byl pochopitelné obavy, že by se Laguny vylily přímo do ulic města. Naštěstí unikla Ostrava, díky doslova příslovečným pár centimetrům, ekologické katastrofě nedozírných rozměrů. Po roce 1996 zde odpady již odkládány nebyly.

Namísto hrůzostrašných lagun, příjemný lesík
Od roku 2001 se Ostrava těchto černých rybníků definitivně zbavuje a to za 3,5 miliard korun (podle ihned.cz). Dokončení sanace bude mít samozřejmě zpoždění, to je dnes už jasné. Dokončení se odhaduje okolo roku 2018, na místo původně uvažovaného roku 2015. A příjemný lesík by zde měl stát na místo třech lagun už v roce 2020.

Co ale s tím odpadem?
Plán byl vcelku jednoduchý… (samozřejmě jeho realizace už tolik ne). Z odpadu lze po přimíchaní vápence a uhelného prachu  vytvořit alternativní palivo. Dovolím si však říct, že právě díky agresivnímu tisku, který palivo nejednou označil za nebezpečné, už o něj není příliš zájem. Proto se nyní odpad bude vozit k likvidaci přes celou republiku až do vzdálených Čech.

Den otevřených dveří!
Včera jsem se díky DOD na laguny mohl podívat zblízka. Byl to rozhodně dech beroucí pohled. Nafotil jsem pár fotek, které vás určitě zaujmou.

Autor: Petr Langer


Tento příspěvek zařazen v rubrice Moravskoslezský. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam