Kalendárium: 28. března 1969 – nepokoje po hokejovém vítězství nad SSSR

Oslavy vítězství našich hokejistů nad SSSR a spontánní odpor proti okupaci 28.3.1969r-proti-okupaci_28.3.1969_oslavy1V pátek 21. března 1969 se odehrál první zápas na mistrovství světa ve švédském Stockholmu mezi výběrem Československa a Sovětského Svazu. Naše vítězství 2:0 a oslavy přivedly na Václavské náměstí mnoho fanoušků a zaznělo množství hesel proti okupaci. To ovšem nebylo nic proti masovým demonstracím, které se rozpoutaly o týden později. Poté co naši hokejisté zopakovali 28. března po dramatickém zápase se sovětskou „sbornou“ své vítězství, tentokrát v poměru 4:3, rozpoutalo se po celé zemi obrovské nadšení.

Sportovní vítězství se stalo vhodnou záminkou jak deklarovat svůj odpor k okupaci státu zeměmi Varšavské smlouvy. Sport se stal prostředkem odporu proti nesrovnatelně většímu a mocnějšímu soupeři a občané nadšeně oslavovali alespoň toto malé pokoření okupantů. Největší nepokoje se udály zejména v Praze, Ústí n. Labem, Teplicích, Mladé Boleslavi, Liberci, Brně, Bratislavě, Košicích a dalších městech. Národní manifestace se zúčastnilo na půl milionu občanů v 69 převážně větších městech. V samotné Praze se manifestace účastnilo 150 tis. lidí.

Na 21 místech země došlo rovněž k přímým útokům proti sovětským posádkám. V Ústí nad Labem byla poškozena budova sovětského velitelství, zapáleno několik vozidel a motocyklů Sovětské armády. V Olomouci pak demonstranti napadly budovu sovětské komandatury a poničili několik vojenských vozidel.

V Praze byla zdemolována kancelář Aeroflotu. Dodnes není zřejmé zda se jednalo o spontánní protisovětský akt, nebo pravděpodobnější provokaci STB. Poté co skupina mužů začala házet na kancelář dlažební kostky ji rozvášněný dav vzal útokem a úplně zdemoloval. Pochybnosti vzbuzuje např. fakt, kde se vzala hromada dlažebních kostek před kanceláří Aeroflotu, když chodník i vozovka v okolí byly pouze asfaltové.

Proti demonstrantům byli nasazeny obušky, vodní děla i slzný plyn. Podle zdrojů SNB bylo údajně zraněno při zásazích proti demonstrujícím na 51 příslušníků SNB, z toho několik těžce. Orgány SNB byly napadány zejména dlažebními kostkami a tyčemi. Často se ozývaly výzvy typu : „Gestapáci, bijte je!“ apod. Zapracovala zde i solidarita demonstrantů, kdy dav bránil odříznuté jedince.

Vedení KSČ obdrželo velmi ostrý protest z Moskvy. Nepokoje zřejmě uspíšily i odstranění A. Dubčeka z vrcholné politické funkce a jeho nahrazení Gustavem Husákem 17. dubna a plně odstartovali proces normalizace.

Připravil: Marek Štěpán

Zdroje: www.libri.cz, www.ceskatelevize.cz, www.totalita.cz, Rudé právo /1. dubna 1969/

Tento příspěvek zařazen v rubrice březen, kalendárium. Bookmark the permalink.

One Response to Kalendárium: 28. března 1969 – nepokoje po hokejovém vítězství nad SSSR

  1. Petr says:

    Nepokoje uspíšili ???? Vlastenci…

    edit admin: díky za upozornění, chyba se dá najít přes nejlepší snahu všude. Jen kdyby i/y dělalo vlastence tak v naší zemi není ani jeden :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam