David Kohut: Nacionální socialismus vs. Svornost

proti_nacismuNeonacismus, nacionalismus, fašismus, vlastenectví, xenofobie, rasismus, politická nekorektnost – spousta pojmů, které jsou častokrát spojovány dohromady a v poslední době skloňovány v souvislosti se žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově a zákazem Dělnické strany.
Jak s tím souvisí činnost našeho občanského sdružení? Myslím si, že je na čase vyložit karty na stůl a říci, že Svornost ve svém postoji k neonacistům zaujímá stejné stanovisko jako kdysi Vlastenecká liga:
Považuji za neslučitelné mít v úctě svou vlast popř. národ a zároveň oslavovat ideologii nacionálního socialismu. Svornost bude vždy stát na straně demokratických hodnot a konzervativního humanismu, bez ohledu na politický vývoj v našem státe.
Ačkoliv bychom našli s neonacisty v některých tématech jistý názorový průsečík, tak je nutné otevřeně říct, že neonacisté mnoho témat obsahově vykradli a přetavili je do formy, která je nejen neakceptovatelná a zhoubná, ale také v konečném důsledku nepřátelská všem lidem, kteří opravdově milují svou zemi a záleží jim na její budoucnosti. Svou roli zde sehrává i represivní zásahy státu, který neonacisty nutí neustále měnit taktiku a přizpůsobovat sémantiku, výrazové prostředky, témata aktuálním restrikcím.
Přesto anebo i právě proto, je Svornost připravena diskutovat o tématech, která jsou v hledáčku i rétorice neonacistů. Protože pokud se zalekneme těchto témat a budeme je dobrovolně opouštět pro možnou spojitost s neonacisty, tak jim dáváme čím dál tím větší „plácek“. A upřímně řečeno, plácek pro neonacisty si představujeme spíš v podobě hřbitova s kříži a náhrobky, kde letopočet končí minulým stoletím… – v propadlišti dějin.

David Kohut

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

2 Responses to David Kohut: Nacionální socialismus vs. Svornost

  1. David says:

    Prakticky jákákoliv věta, vytržená z kontextu, může být použita proti komukoliv. Pokud se budeme bát říkat věcem pravým jménem, tak si koledujeme o další totalitní lekci.

  2. Michal.Anthropoi!D says:

    Ten konec se mi líbí, doufám ale jen, že se Svornost nedočká okamžiku, kdy přijde nějaký RNDr. Chytrák, CSc. s tím, že: „dle toho, že o sobě uvedli, ‚našli bychom s neonacisty jistý názorový průsečík’, lze na základě analýzy odvozovat participaci na ultrapravicových aktivitách obou skupin, což lze doložit… (další blábol)…

    Tuhle paranoidní poznámku píšu proto, že kdyby k takové situaci náhodou došlo, lze se na tuhle poznámku odvolat. Aneb jde o to, že dvě věty, vyjadřující stejnou myšlenku, můžou po vytrření z kontextu působit každá úplně jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam