Dne 23. června se na Strahovském stadionu v Praze, největším stadionu světa, konala první spartakiáda, masová sportovní akce navazující na tradici Všesokolských sletů, svým charakterem se však od této tradice silně odlišující, neboť její podtext byl jasně rudý. Tato spartakiáda byla totiž organizována jako komunistická propaganda.
Termín spartakiáda vyslovil v roce 1921 při vystoupení Federace dělnických tělovýchovných jednot Jiří František Chalupecký. Její název odkazuje na Spartaka, iniciátora protiřímského povstání otroků, jméno této akce tedy můžeme označit jako jasně účelové. Spartakiáda byla veřejným tělovýchovným vystoupením, samozřejmě pod ráznou taktovkou komunistického režimu. Její konání bylo pojato jako vyvrcholení oslav desátého výročí osvobození Československa rudou armádou. Proto bylo také komunistickou stranou rozhodnuto o jejím na svou dobu závratném rozpočtu. Ten totiž činil 45 milionů korun.
I když přípravy na tuto akci, tedy nácviky probíhaly již od září roku 1954, často se vyskytovaly potíže s koordinací, souhrou jednotlivých skupin, a proto se museli komunisté obrátit na bývalé Sokoly, kteří byli posléze nuceni podílet se také na oslavě osvobození domluvené v Teheránu.
Účast na této akci byla obrovská, podílelo se na ní přes půl milionu cvičenců. Účast veřejnosti nebyla nijak omezena, naopak byla vítána a mnohdy i vynucována. Co největší počet lidí měl totiž spatřit ten dech beroucí obrázek dokládající jednotu a sílu komunistických „mravenečků.“ Účastník měl nabýt po hodinovém zážitku dojmu, že není jiné těleso, jiný organizmus, který by tak perfektně fungoval, než lidé s rudou hvězdou na čele.
Celé vystoupení bylo zakončeno sborovým zpěvem refrénu „Nad husitskou Prahou po staletí příští Stalinova socha bude stát“. Jak nestoudná drzost spojovat husitské hrdiny se jménem tohoto psychopatického šílence!
O pět let později následovala spartakiáda druhá, kde si společně zacvičilo nad 800 tisíc cvičenců, a dále proběhlo ještě několik celostátních spartakiád. Až v roce 1970 bylo vystoupení zrušeno z obav vzpoury občanů a ze zvrhnutí v protirežimní demonstraci. Spartakiáda v roce 1990 byla omezena kvůli tzv. sametové revoluci. Proběhla, ale pouze v malém měřítku – necvičilo se v mnoha kategoriích.
Autoři: Kuba a Anička
Zdroj: www.edejiny.cz.