Kalendárium: 12. července 1260 – bitva u Kressenbrunnu

bitva u KressenbrunnuPřed 851 lety se odehrála nedaleko dnešního Groissenbrunnu v Dolním Rakousku bitva mezi vojsky českého krále Přemysla Otakara II. a uherského krále Bély IV. Příčinou sváru byla nadvláda nad Štýrskem. Vojska obou králů stanula na opačných březích řeky Moravy. Postavení obou vojsk bylo patové, protože ani jedna strana nechtěla bezprostředně před nepřátelským vojskem širokou řeku přebrodit. Přemysl se svým vojskem nakonec ustoupil od řeky, kterou tak mohlo přebrodit vojsko uherského krále.Historické prameny se však v popisu události rozcházejí.

Podle jednoho, který se odkazuje přímo na Přemysla Otakara II., napadla nepřipravené Přemyslovo vojsko přebrodivší se kumánská jízda. Útok uherských jezdců ovšem odrazili čeští těžkooděnci pod vedením Jaroše z Poděhus. Spolu s později dorazivšími českými oddíly zatlačili uherské vojsko zpět do řeky.

Druhý pramen se pravděpodobně odvolává na druhou stranu. Český král měl zaručit příměří do doby, než Uhrové zaujmou bojové postavení na druhé straně řeky, na místo toho měl zaútočit na brodící se vojsko, schopné jen minimální obrany.

Oba prameny se však shodují na drtivém vítězství Přemysla Otakara II., který tak získal dříve ztracené Štýrsko. Další spory obou panovníků měla zažehnat Přemyslova nabídka sňatku s Bélovou dcerou Markétou, která však sňatek odmítla. Přemysl Otakar II. nakonec pojal za manželku jeho vnučku, Kunhutu Uherskou.

Připravil: Tomáš ​Zál​ežák

Tento příspěvek zařazen v rubrice červenec, kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam