Historie kapely Ritam Nereda

Ritam Nerada

Ritam Nereda je aktivní kapelou od roku 1989, přestože myšlenka na kapelu se zrodila již v roce 1987, kdy byla nahrána skladba „For Novi Sad“. Na konci roku 1989 nahrála kapela demo kazetu s názvem „Oi Ain´t Dead a ta byla vydána přes vydavatelství Predskazanje. V tomhle čase začala kapela hrát i více na živo a davy fanoušků je následovaly již od začátku. Toto se stalo věčnou inspirací pro členy kapely.
V polovině roku 1990 nahráli Ritam Nereda jejich první album s názvem „Nikog Nema“(Nikdo zde není). Kapela byla v kontaktu s fanziny a s lidmi po celé Evropě. Posílala také nahrávky, a v tom byl právě jejich zájem. O dva měsíce později bylo album „Nikog Nemá“ vydáno německým labelem DIM records. Následovaly na to skvělé recenze, nahrávka si našla cestu do nezávislých hitparád a kapela začala dostávat více pozvánek na koncerty. Průlom do Evropy se podařil dříve než v bývalé Jugoslávii, kde bylo album vydáno o pár měsíců později na Ghost House Records. Na konci roku 1992 kapela začala nahrávat v Německu druhé album „Breaking“, které bylo vydané na Waltzwerk Records. Lokálně to bylo vydané na labelu Music User. Následovalo opět mnoho pozvánek na punk rockové festivaly po celé Evropě, ale v důsledku války a následných sankcí nedostali členové kapely víza. Jejich label měl hodně problémů, jelikož kapela byla srbská. Policie se zmocnila všech jejich základních nahrávek a bookletů a tvrdila, že bylo porušeno embargo, a tak měly všechny LP a CD nálepku UNICEF, protože část z výdělku šla na dětské oběti války a kapela musela napsat, že album Breaking nemá nic společného s válkou.
Dva roky téměř nepřetržitého hraní vedly k tomu, že bylo vydané album „Pogo live“ na labelu Complete Service, který patřil přímo kapele. „Myslíme si, že lidé ucítí energii a pochopí více poselství z alba Pogo Live a to je důvod, proč jsme ho vydali. Naše songy jsou o pravdě a my je hrajeme hodně nahlas,“ to bylo jedno z tiskových prohlášení kapely v té době. Začátkem roku 1996 se začaly psát skladby pro nové album „Zvuci Bola“ (Zvuky bolesti). Nahrávání trvalo dlouho a album bylo kompletně hotové a připravené k prodeji až v prosinci 1996 (vyšlo na Nered Source, také label který patřil kapele).
Videoklipy a koncerty byly dalším logickým krokem, který by měl nastat, ale díky jasně definovanému postoji, co kapela měla, byla ignorována médii, protože některé politické organizace charakterizovaly album jako extrémně radikální což vedlo k různým útokům a zakázání alba. Díky „Zvuci Bola“ se stala kapela veřejným nepřítelem číslo 1 a byly jim rušené koncerty. Zákaz kapely v médiích trval ještě skoro 10 let poté, ale to kapelu nedokázalo zlomit. Naopak je to učinilo silnějšími a dalo jim to sílu a víru v to, aby šli vlastní cestou. Kapela nahrála dva videoklipy a to na songy Tudji Glasovi a Vas Svet, hrála koncerty po celém Srbsku. Bylo znovu vydáno album „Nikog Nemá“, „Breaking“ a „Pogo Live“ (vše v digipacku na A records).
V roce 1998 kapela začala tvořit nový materiál pro album 999. Nahrávání v Rakousku bylo však tvrdě přerušeno bombardováním NATO, které přinutilo členy k návratu do Srbska. Osm měsíců bylo potřeba k masteringu alba v ATS studio. Album bylo vydané nakonec na Automatik Records, které později distribuovalo nelegální kopie tohoto alba. V polovině roku 2002 spatřilo světlo světa nové živé CD „Exist to Resist“. 20 songů obsahující všechen ten vztek za těch všech 13 let. Album dokazuje, že Ritam Nereda jsou jednou z nej na živo hrajících kapel v dané oblasti a proto je v Srbsku tak populární, podobně jako třeba u nás Kabát. Jedna věc je jasná: může se Vám to líbit nebo ne.

Autor: Peddy


Tento příspěvek zařazen v rubrice zajímavosti. Bookmark the permalink.

One Response to Historie kapely Ritam Nereda

  1. Doša says:

    Dobrej příspěvek. Banda z mejch oblíbenejch. Je to proti proudu, je tam názor:) Dík Peddy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam