Exkurze „Budějovice protektorátní“ – 8.prosince 2012, České Budějovice

0_Justicni palac po bombardovani (vlevo Zlaty most)V mrazivý sobotní večer 8. prosince 2012 se v Českých Budějovicích uskutečnila netradiční akce. Tou byla večerní procházka s historickým výkladem o zajímavých místech a událostech  v období protektorátu, aneb jak to v Budějovicích vypadalo před 70 lety. Slovem i názornými ukázkami nás provázeli pánové z KVH SOS Kallich, Jan Cigelbauer, Petr Kozel a další, kteří jsou zapálenými nadšenci do regionální historie. Ostatně to se sami můžete přesvědčit na webových stránkách, které provozují.

I když počasí nebylo pro naši exkurzi právě přívětivé, obešli jsme řadu míst, která mají pro historii Českých Budějovic zcela zásadní význam – sídla místního gestapa, vily významných nacistů či místa setkávání českobudějovických odbojářů. Působivé byly informace ohledně transportů Židů, zvláště pak svědectví místních lidí o vlaku smrti, jenž převážel nebožáky do bavorských koncentračních táborů. Jeden takový zážitek byl z ledna 1945, kdy na seřaďovacím nádraží v Budějovicích zastavil vlak, ze kterého bylo vyloženo 70 mrtvých vězňů a další desítka položivých byla na místě SSáky zastřelena či utlučena pažbami. Při vyprávění o nacistických zvěrstvech šel doslova mráz po zádech…
Neméně poutavé bylo putování po dochovaných ukazatelích protileteckých krytů. Při vyhlášení leteckého poplachu měli všichni obyvatelé města vyhledat nejbližší kryt. Ten se dal snadno nalézt právě pomocí značení na domech ve tvaru bílých šipek, při jejichž následování se každý dostal do krytu v takto označeném domě. Šipky většinou ukazovaly na sklepní okno směrem odshora dolů a další šipky vodorovně na vchodové dveře, vlastní vstup do krytu.

České Budějovice zažily několik bombardování spojeneckým letectvem, jejímž cílem byla především infrastruktura. Byla však zničena i budova budějovického gestapa, značně poškozen Justiční palác aj. Některé stopy po bombardování jsou ve městě znát ještě dodnes. Na Zlatém mostě jsou dodnes viditelné stopy po zásahu střepin.

Noční procházka byla velmi zajímavou akcí a my doufáme, že nebyla v tomto směru poslední. Organizátorům děkujeme a těšíme se znovu na shledanou.

Za RO jižní Čechy Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, kulturní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam