Den válečných veteránů – 11.11.2012, České Budějovice

01_Ceskoslovenska hymnaV jedenáct hodin 11. listopadu roku 1918 nastalo příměří. Skončila první světová válka, zbraně utichly. Země v euroatlantickém prostoru se rozhodly uctít památku obětí této strašlivé válečné katastrofy a jedenáctý listopad se tak stal trvalou připomínkou statečnosti a hrdinství, stal se Dnem válečných veteránů.

I my v Českých Budějovicích jsme měli příležitost vzpomenout na naše vlastence, kteří nasazovali životy za svobodu své země. Vzpomněli jsme legionářů Československé dobrovolnické armády a jejich odhodlání s nímž šli do bitev ve Francii, u Zborova či v Itálii. Ale také nebyli opomenuti jejich kolegové z druhé strany fronty, čeští vojáci sloužící v barvách Rakouska-Uherska, kteří neméně hrdinně bojovali, avšak za ideály starého mocnářství.

Po Československé hymně zazněl projev předsedy jihočeské regionální organizace Aleše Procházky. V projevu byl znatelný i odkaz našich novodobých veteránů. „Na tomto místě si připomínáme nejenom ono datum, 11. 11.1918, ale vzpomínáme na veterány všech válek i všech novodobých konfliktů. Také na veterány a vojáky v českých zahraničních misích, kteří bohužel již mnohdy za službu své vlasti, v zahraničí ztratili to nejcennější, svůj život.“ řekl předseda ve svém projevu.

Mimo živého hudebního doprovodu, který zahrál i Všeslovanskou hymnu – Hej slované, jenž byla během první světové války často užívána slovanskými vojáky na obou stranách fronty k vzájemnému povzbuzení, byla recitována i tradiční báseň Dne válečných veteránů „Na polích flanderských“ od Johna McCrae.

Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svoji píseň řvou.

My už však nevstanem a je to možná zdání,
že včera ještě žili jsme a byli milováni.
Teď jenom tiše ležíme
na polích flanderských.

Náš boj však zase jiní převezmou.
Do vašich rukou dáme my teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.

Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou
na polích flanderských.

(překlad Věra Černá)

V závěru vzpomínkové akce bylo poděkováno všem, kteří se zúčastnili, především pak studentkám pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, které zajistily kulturní vložku, Skautům z 22. oddílu a místním klubům vojenské historie: Družstvu Stráže obrany státu Kallich a Čeští lvi, jenž zajistili čestnou stáž.

Redakce RO jižní Čechy

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam