David Kohut – Proč není vlastenectví nikdy dost

StwalV současnosti ani v nedávné minulosti se vlastenectví netěšilo přílišnému zájmu veřejnosti, a když už, tak jen v souvislosti s úspěchy českých sportovců (v tom lepším případě) či s akcemi extrémistů, kteří se vlastenectvím ohánějí. Projevy vlastenectví jsou povětšinou brány s despektem a reminiscencemi na komunistický režim, který hojně zneužíval atributy vlastenectví pro propagaci svých zločinných myšlenek. Přitom právě a jenom díky víry a vlastenectví našich legionářů vznikl v roce 1918 samostatný československý stát a během druhé světové války českoslovenští vlastenci dokázali celému světu, že si jej opravdu zasloužíme. Nedá se říci, že by v naší zemi nebylo dostatek  vlastenců, viz již zmíněné oslavy úspěchů našich sportovců. Zdá se, že Češi se za své vlastenecké projevy stydí, hlavně na té individuální rovině, a   vyjádření svých postojů se nechávají strhnout až s davem – nechám na posouzení sociologů a psychologů, nechť popíšou potenciální hrozby takových „hurá akcí“.

Jako klíčový problém vidím v absenci moderního pojetí a vymezení českého národa a vlasti – vždyť naposled tak seriózně učinil Tomáš Garrigue Masaryk, a jako determinující prvky vyzdvihoval jazyk a půdu (prakticky tím navázal na F. Palackého). Samozřejmě není nutné „znovuobjevovat kolo“, je zapotřebí reagovat na současnou situaci, globalizaci, civilizační vývoj. Také by bylo krátkozraké myslet si, že v uplynulých sto letech se tímto tématem nikdo nezabýval. Osobně se domnívám, že vlastencům a vlasteneckým organizacím chybí jednoduše reprodukovatelná definice vlastenectví, národa a vlasti, a tím pádem i argumentace na obranu těchto hodnot (inspirací nám může být apologetika). Když už jsme u hodnot – je to již takové zaklínadlo – „tradiční hodnoty české země“ – kolik z nás by dokázalo bez dlouhého přemýšlení vyjmenovat smysluplný seznam? A kolik z nás by je dokázalo poté i obhájit? To mě vede k myšlence, že vlastenectví v ČR je hlavně otázkou formy, ale s velice chudým obsahem, proto je vlastenectví tolik podceňováno a haněno – za vznešenými slovy se neskrývá často opravdový obsah. Jen slova… To bude i důvodem toho, že v českých zemích se vlastenectví dařilo v době národního ohrožení, kdy vlastenectví dostalo jasný obsah – boj proti nepříteli jako záchrana českého národa, naší vlasti. Upřímně řečeno, to není stav, který by nás měl těšit, jelikož otevírá prostor k interpretaci vlastenectví v dobách míru šovinistickým směrem (přetrvává ta latentní potřeba bojovat proti nepříteli).

Určitě nejde očekávat, že se v národě ze dne na den objeví tisícovky angažovaných vlastenců, měli bychom raději usilovat o to, aby vlastenectví a úcta k určitým hodnotám nebyly považovány za cosi exotického, zkostnatělého a vyčpělého. Nepopírám, že se musíme poprat s některými jevy – nedostatečným národním zakořeněním u mladých lidí, zpřetrhanou tradicí vlasteneckých oslav, tak jak je známe z období první republiky, anebo znásilněním některých dějinných období, hodnot, pojmů v době komunismu.

Cílem a zároveň výzvou do budoucna je propagace a rozvoj vlastenectví a s tím spojených hodnot formou, která bude srozumitelná, obhajitelná a přitažlivá pro širší masy.

V článku jsem se záměrně vyhnul kategorickým definicím vlastenectví, národa, vlasti či tradičních hodnot – toto bude součástí navazujících článků, které by měly prezentovat oficiální stanovisko o.s. Svornost.

Autor: David Kohut – předseda o.s. Svornost

Tento příspěvek zařazen v rubrice domácí. Bookmark the permalink.

2 Responses to David Kohut – Proč není vlastenectví nikdy dost

  1. Zdeněk Hanzal says:

    Mě to spíš připadá,že český národ byl totalitou záměrně odkláněn právě kvůli odstranění základních tradic první republiky,na kterých by se měly zakládat i tradice dnešního vlastenectví,a proto pokud generace ovlivněná demagogií by měla dál předávat své myšlenky,není se čemu divit,že se dnešní populace česká stydí projevit jakýkoliv svůj názor.

  2. pjoul says:

    Jen tak dál, pánové. Sám jsem vlastenec a vím jak je těžké hlavně mladým lidem vštěpovat lásku k vlasti. Fandím Vám a na pokračování článku se mile těším!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam