Czajánkova kasárna – pietní akt ve Frýdku-Místku, 10. března 2012

czjankova-kasarna14. březen roku 1939 je jeden z nejtragičtějších dnů české historie. Německý kancléř, Adolf Hitler si do Berlína nechal zavolat Josefa Tisa. Pod Hitlerovou výhružkou, že Slovensko bude násilím rozděleno mezi Polsko a Maďarsko, vznikla 14.3. nová republika – Slovenský štát, který se okamžitě stal politickým a vojenským spojencem nacistického Německa. Československo jako takové, v této chvíli již vůbec neexistovalo. Díky Mnichovské zradě a oddělení Slovenska zůstává ve středu Evropy jakýsi, kdysi ekonomicky i vojensky silný, zbytek demokratického státu, o který má stále zálusk Třetí říše. Postarší, český prezident Emil Hácha, šokovaný oddělením Slovenska, vyjíždí za Hitlerem do Berlína. Hitler se však vůbec nehodlá bavit o Slovensku, jeho diskuze je jednosměrná. Vezme si i zbytek Čech a Moravy. Chce pouze, aby Hácha vše podepsal, ten však místo toho omdlévá a ačkoli se probudil až 15. března, těsně po půlnoci, Němci nenechali na sebe čekat a vyslali své jednotky k obsazení a vytvoření protektorátu Čechy a Morava, již 14. března, v podvečer. Jedna z těchto německých skupin (zhruba 1200 vojáků Wehrmachtu a SS) přichází i k Čajánkovým kasárnám, do Místku. V kasárnách je něco málo přes 250 vojáků, převážně nováčků, kteří jsou pod velením Karla Pavlíka. Více o okupaci ZDE.

Vojáci z Čajánkových kasáren byli jediní, kteří se chopili zbraně a vyšli proti německým jednotkám. Na to také vzpomíná pan Kalich v článku a na videu ZDE. Jestli se jim dá říkat hrdinové, nad tím by se měl zamyslet každý sám, ovšem i tato věta, která se našla v jednom vojenském deníku v Čajánových kasárnách mnohé dokazuje: „Když oni zklamali, dědci plesnivý, my nezklameme nikdy.“

Letos po 73 letech o. s. Svornost, regionální organizace Slezsko, tuto již mnoha lidmi zapomenutou, nebo přehlíženou událost našeho národa si připomněla. Pod dohledem čestné stráže (KVH Chotěbuz), tradičně položil věnec a pronesl projev David Kohut, ve kterém vyzdvihl nejen hrdinské činy československých vojáků, ale pronesl i úvahu o každodenním hrdinství občanů v dnešní době.

Součástí vzpomínkové akce u památníku příslušníků 8. pěšího pluku „slezského“, byla také (již podruhé) část výstavy s názvem Mnichov, okupace, osvobození, která měla návštěvníkům alespoň trochu přiblížit smutné události z druhé světové války. O akci byl napsán i článek do Frýdecko-Místeckého Deníku. Rádi bychom poděkovali všem zúčastněným a zvláště členům KVH Chotěbuz.

Autor: Petr Langer


Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, Moravskoslezský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam