CVVM – Občané o členství České republiky v Evropské unii – duben 2010

cvvmJedním z témat zařazených do dubnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění byla Evropská unie, mj. byl také zjišťován  vývoj životní úrovně v souvislosti se vstupem ČR do EU (Znění otázky: „Myslíte si, že v souvislosti se vstupem naší země do EU se Vaše životní úroveň:“ Varianty odpovědí: zvýšila; nezměnila se; snížila?) a názory na přijetí eura za měnu České republiky (Souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, aby bylo za měnu České republiky přijato euro?“ Varianty odpovědí: Rozhodně souhlasíte; spíše souhlasíte; spíše nesouhlasíte; rozhodně nesouhlasíte).

graf1-429

Přesvědčeni, že se jim zvýšila po vstupu ČR do EU životní úroveň, jsou častěji lidé z věkové skupiny do 29 let, vysokoškoláci a lidé s dobrou životní úrovní. Šedesátiletí a starší měli stejně jako lidé se špatnou životní úrovní častěji pocit, že jejich životní úroveň v souvislosti se vstupem do EU klesla. Pozn.: Před vstupem ČR do EU byla tato otázka pokládána ve znení: „Očekáváte, že v souvislosti se stupem naší země do EU se Vaše životní úroveň zvýší, nezmění se nebo se sníží?“

Graf níže zobrazuje rozložení názoru na přijetí eura za menu České republiky. Většina účastníků výzkumu (28 % + 27 % v součtu odpovědí „spíše nesouhlasí“ a „rozhodně nesouhlasí“) se staví proti zavedení eura v ČR. Pro euro se vyslovilo 12 % dotázaných rozhodně a 26 % spíše.

graf2-429

Mezi zastánce eura patří statisticky významně častěji voliči ODS, vysokoškoláci, mladí lidé do třiceti let a lidé s dobrou životní úrovní. Mezi odpůrce pak voliči ČSSD a v mnohem větší míře voliči KSČM, senioři, vyučení a lidé se špatnou životní úrovní. Mezi lety 2001 a 2010 došlo k převrácení většinových preferencí, v roce 2007 odpůrci zavedení eura poprvé získali mírnou převahu nad zastánci. V posledním výzkumu pak tento rozdíl nabyl na významu a činí 17 %.

graf3-429

Pozn.: „Pro euro“ tvoří součet odpovědí „rozhodně souhlasí“ a „spíše souhlasí“, „proti“ tvoří součet odpovědí „rozhodně nesouhlasí“ a „spíše nesouhlasí“. Dopočet do 100 % tvoří odpovědi „neví“.

Technické parametry
Výzkum: Naše společnost 2010, v10-04
Realizátor: Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Projekt: Naše společnost – projekt kontinuálního výzkumu veřejného mínění CVVM SOÚ AV ČR, v.v.i.
Termín terénního šetření: 5. – 12. dubna 2010
Výběr respondentu: Kvótní výběr
Kvóty: Region (Oblasti NUTS 2), velikost místa bydliště, pohlaví,věk, vzdělání
Zdroj dat pro kvótní výběr: Český statistický úřad
Reprezentativita: Obyvatelstvo ČR ve věku od 15 let
Počet dotázaných: 1053
Metoda sběru dat: Osobní rozhovor tazatele s respondentem
Výzkumný nástroj: Standardizovaný dotazník
Otázky: PM.79, PM.2, PM.73, PM.72, PM.69, PM.58, EU.1
Zveřejněno dne: 29. dubna 2010
Zpracovali: Gabriela Šamanová

(plz)

Tento příspěvek zařazen v rubrice domácí. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam