Kalendárium: 25. září 1626 – zemřel spisovatel a vlastenec Mikuláš Dačický z Hesova

mikulas_dacickyMikuláš Dačický z Hesova, autor memoárů a veršovaných satirických a vlasteneckých skladeb, se narodil 23. prosince 1555 v Kutné Hoře.
Dačický vyrůstal v početné rodině Ondřeje Dačického, jenž koncem života získal dědičný přídomek z Hesova. Jejich erb navazoval na erb zámožného kutnohorského rodu Práchňanských, z jehož poslední generace pocházela Mikulášova matka.
Od roku 1577 žil Mikuláš Dačický trvale v Kutné Hoře jako jediný mužský potomeksvých rodičů. Dědický podíl mu umožňoval, že se nemusel věnovat výdělečné činnosti. Až do zralého věku žil nevázaným životem, byl stíhán pro výtržnictví a pro zabití soupeře v šarvátce.
V kladrubském klášteře, kam byl dán na vychování, získal Mikuláš Dačický právnické a literární vzdělání.
Po uzavření sňatku v roce 1590 začal Dačický měnit svůj způsob života, účastnil se důlního podnikání a zajímal se o memoárové zápisky předků z matčiny strany vedené již od doby Vladislava II, tj. od 15. století. Všímal si událostí v zemi i mimo ni. Dílo Dačického se uchovalo pouze v rukopise, vydáno bylo až mnohem později (v letech 1878 a 1902).

Dílo
Paměti – 1610-26 – pásmo autentických zápisků členů téhož rodu, zaujímají přední místo v české memoárové literatuře, nejvíce pozornosti věnoval událostem v Kutné Hoře, k zápisům využíval vlastní pozorování i úřední písemnosti a dobové noviny. Poslední zápisy ze 20. let 17. století jsou vlastenecky laděny, neboť jsou psané v době pobělohorské rekatolizačního násilí.

Prostopravda – 1620 – básnická sbírka, autor se soustředil na společenskou satiru zaměřenou na římskou církev a do řad spoluměšťanů,  zastoupena je i vlastenecká složka.

Zdroj: www.spisovatele.cz

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, září. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam