Volba nového českého prezidenta

zeman schwarzenbergV nedávných prvních prezidentských volbách celkem přesvědčivě zvítězil Miloš Zeman a prakticky okamžitě se vylíhlo množství více či méně zasvěcených analýz, proč tomu tak bylo. Každý si všiml rétoriky obou kandidátů. Miloš Zeman vsadil dosud nejvíce v historii na vlastenectví.

Pozitivně se hlásit k vlastenectví je další stupeň tendencí reprezentované Václavem Klausem, kde spíše šlo primárně o odpor k Evropské unii a teprve časem v něm ono národovectví plně vykrystalizovalo.

Je třeba si říci, že vsadit na vlastenectví je zřejmě to, co Miloši Zemanovi přineslo nakonec Pražský hrad. Všimněme si, že drtivá většina populace ho volila právě proto, že ho považuje za dobrého Čecha, který ani ve zlých letech tuto zemi neopustil a na rozdíl od pana knížete mluví srozumitelně rodným jazykem a samozřejmě tak i budoucí první dáma.

Některá a nejenom domácí media to nazvali xenofobní kampaní. Bohužel se ukázalo, že media jak je u nás běžné mají zásadní problém pochopit, co které termíny skutečně znamenají. Kampaň byla vedena s vlastenecky, ale rozhodně ne xenofobně. Nikdo tu nehlásal žádnou nenávist, vše probíhalo podle hesla „cizí nechceme, vlastní nedáme“.

Jen je škoda, že v naší vlasti dosud nevznikla šířeji přijatelná skutečně vlastenecká strana, tak jak je tomu zcela běžné ve všech zemích západní Evropy. Protože jak se ukázalo na presidentské volbě, mají tyto myšlenky obrovský volební potenciál.

Na závěr nezbývá než apelovat na oba tábory, aby zachovali chladnou hlavu a stejně jako oba kandidáti si uměli podat ruku. Demokraté respektují výsledky demokratických voleb a přání zodpovědné většiny. Zanedlouho nás beztak opět pohltí každodenní strasti i radosti. Volby jsou minulostí.

(cw)

Další zajímavé odkazy

Statistické rozbory od společnosti Median:

http://www.median.cz/docs/Median_PREZIDENT_II_KOLO_determinanty_vysledku.pdf

Názory prezidenta Miloše Zemana na vybraná témata jak je zodpověděl našemu sdružení:

http://www.svornost.com/2013/01/rozhovor-s-prezidentskym-kandidatem-milos-zeman/

Tento příspěvek zařazen v rubrice Blog, názory. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam