Švehlova lípa – pasování památného stromu – 15. června 2013, Cehnice

Svehl.lipa-Cehnice-2013-Svornost-0001Dne 15. června jsme se sešli v obci Cehnice k slavnostnímu pasování neobyčejného stromu. Jednalo se o takzvanou „Švehlovu lípu“, takto nazývané stromy byly většinou vysazované ve 30. letech 20. století na počest ministerského předsedy Antonína Švehly. Akce byla zahájena ve 13 hodin odpoledne příjezdem Selských jízd Jana Žižky z Trocnova pod vedením praporečníka Jany Pichlíkové.

Před samotným pasováním Švehlovi lípy na památný strom, pronesl Aleš Procházka, předseda jihočeské regionální organizace o.s. Svornost, inspirativní projev ve znění:

„Význam Antonína Švehly, ač se to mnohým nemusí zdát, je stále živý. Nejen pro své spojení s agrárním hnutím či politickou angažovanost, ale především pro demokratické smýšlení. Žijeme v době, kdy význam Demokracie je často zpochybňován. V době, kdy lidé zapomínají, že idea demokracie stojí a padá opět s lidmi. V době, kdy se odpovědnost vůči jiným stala prázdným pojmem. Právě v této době, musíme vzpomenout na osobu Antonína Švehly, demokrata, který se nebál své mínění vyslovil nahlas, veřejně a důrazně, přičemž zájem státu byl u něj vždy na prvním místě.
Dnes by jistě všem těm protidemokratickým pochybovačům řekl to, co prohlásil krátce před svou smrtí: „Naše politika byla od národního probuzení demokratická, protože ani nemohla být jiná. Bílá hora, konec našeho státu, to bylo vítězství císařské autokracie; když jsme nechtěli Rakousko, nechtěli jsme ani ten jeho nedemokratický systém. Naše dějiny i naše nátura nám nedávají jinou možnost než demokracii.“
Proto – Buďme demokraté, buďme jako Antonín Švehla!“

Zároveň byla před stromem odhalena památeční deska s portrétem Antonína Švehly.

Pokračování následovalo v areálu Devět králů, kde bylo na programu hudební vystoupení od předškoláků, ke školákům až po zkušené cehnické hudební talenty. Za zmínku zejména stojí vystoupení Strakonických dudáků, které celé akci dodalo tradiční a kulturní nádech. Populární hudbu zajistili od 4 hodin speciální hosté Valérie Zawadská, Marcela Březinová a Lucie Kožinová.

Tomáš Sedláček

 

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam