Reportáž z blokády silnice I/11

Blokáda silnice I/11Dnes, 15. července 2010, mezi desátou a dvanáctou hodinou byla lidmi zablokována silnice I/11 v obci Hrádek ve Slezsku. Jde o silnici mezinárodní, která slouží jako hlavní tah na Slovensko. Obec Hrádek se nachází mezi Třincem a státní hranicí a nelze ji nijak objet. Denně tudy projede kolem 22 tisíc automobilů, z toho asi 6 tisíc jsou nákladní auta a kamiony, které naším územím pouze projíždějí na cestě mezi Slovenskem a Polskem. Právě touto cestou posledních sedm let jezdím pět dní v týdnu do práce a zpět a tedy komplikovanou dopravní situaci, která zde denně panuje, znám velmi dobře. Proto jsem se rozhodla blokádu podpořit.

Možná by se vám mohlo zdát, že takových míst je u nás více a také nás o tom všechny televizní a rozhlasové kanály informují. Zde je ale situace o to horší, že kromě přetíženosti a neustálým kolonám opakovaně dochází k různým omezením dopravy z důvodu oprav poškozených cest (ke kterým dochází právě proto, že jsou přetížené) či různých staveb. V současnosti probíhají na úseku mezi Hrádkem a Třincem dvě velké stavby: v Hrádku se staví nový železniční koridor a současně hned vedle něj přeložka právě oné silnice I/11. Aby se lidé mohli dostat k vlaku nebo na druhou stranu obce, která se nachází za kolejemi, je nutné vybudování podchodů. Naštěstí obec nepovolila kyvadlový provoz a místo toho bylo vybudováno několik “esíček”, která obíhají kolem budovaných podchodů, takže doprava je víceméně plynulá. Druhá stavba začala probíhat od pondělka, bude trvat do konce srpna, a nachází se mezi Třicem a Vendryní, kde se buduje kruhový objezd. Nutnost tohoto kruhového objezdu je dosti pochybná, protože bude sloužit hlavně jako přístup k nově budovanému hotelu. Doprava je zde řešena tak, že se jezdí pouze v jednom směru, a to do Třince. Od Třince se jezdí objížďkou přes obec Karpentná. Silnice zde je velmi úzká a jakmile se zde stane nějaká nehoda nebo bude odstaven nějaký kamion, tak se toto místo nedá nijak objet.

Starostové dvou obcí ležících na silnici I/11, Robert Borski z Hrádku ve Slezsku a Ladislav Olšar z Bystřice, chtějí už delší dobu, aby stát situaci řešil. Navrhují například odklonění kamionové dopravy nebo zákaz vjezdu kamionů v době dopravní špičky. Bohužel, ani jedna z těchto možností, podle úřadů, není vhodná. Ale místní lidé už toho mají opravdu dost a rozhodli se touto občanskou neposlušností ventilovat své emoce. Blokáda byla oznámena úřadům, ovšem reakce Ředitelství silnic a dálnic opravdu vyrazila organizátorům dech. “Pokud stojící kamiony v kolonách kvůli velkým teplotám poškodí povrch vozovky, budou odpovědné orgány náhradu škody vymáhat po organizátorech protestu.” Nedávno probíhala oprava povrchu v Třinci a kolony, které dnes vznikly díky blokádě, byly celý týden běžné. Tehdy to Ředitelství ovšem neřešilo.

Jak tedy blokáda probíhala? V Hrádku je jeden přechod se semaforem. Původní myšlenka byla, že blokáda proběhne tak, že účastníci budou neustále přecházet na zelenou. Mezitím bude asi minuta a půl, kdy chodec má červenou a auta tedy můžou jet. Začátek blokády byl ohlášen na desátou hodinu dopolední. Před desátou, kdy jsem na kole dorazila, bylo na místě více reportérů než účastníků. Měla jsem trošku strach, jestli to nebude úplné faux pais. Pak se začalo scházet více lidí, nakonec nás bylo lehce kolem 200. Zpočátku tedy byla snaha přecházet silnici pouze na zelenou, ale interval byl příliš krátký a účastníci se rozhodli postávat na přechodu i v době, kdy měl chodec červenou. To se ale nelíbilo policistům a snažili se nám vysvětlit, že porušujeme zákon, jelikož přechod slouží k přecházení. Dokonce měli tendenci někoho legitimovat. Poté dav konečně pochopil, že musíme po přechodu přecházet a nesmíte tam jen stát. Pak byla vypnuta signalizace na semaforech a blokáda konečně nabrala formu, jakou jsem si představovala. Reakce řidičů byly zajímavé: např. řidič kamionu, který vezl živé ryby, se vztekal a snažil se jet dál, přestože před jeho kamionem stáli lidi a nechtěli uhnout. Asi po půl hodině jsme se rozhodli nechat ho projet, stejně jako kamion, který přepravoval živé koně. V té době už totiž bylo kolem 30 stupňů. Také volně projížděly sanitky a policejní auta, která doprovázela autobusy MHD. Také jsme zažili, že jeden účastník svým autem zablokoval silnici, aby kamion, který se snažil projet hned za koňmi, neprojel. Viděla jsem také mercedes, jehož řidič už toho měl také dost, a prostě přejel přes trávník. Tam ho stopli policisté. Jedno terénní auto s vysokým podvozkem projelo natvrdo přes staveniště. Přestože jsem mezi účastníky blokády poznala pouze jeden známý obličej, dvě hodiny na přechodu mi příjemně uběhly, protože vždy bylo s kým si povykládat, hlavně o tom, jak nás dopravní situace štve. K podpisu byla předložena petice, ve které chceme, aby se vláda začala konečně problematickou dopravní situací na Třinecku zabývat. Řidiči dostávali letáky s vysvětlením v českém i anglickém jazyce, o co vlastně jde. Po celou dobu nám milá slečna či paní dolévala vychlazenou minerálku, kterou dostávali nejen účastníci aktivní, ale i policisté, reportéři a řidiči.

Pokud se opět nebude nic dít, tak další blokáda je naplánována na pátek 23. 7. od 16.00. Již teď se těším na své nové známé na přechodu.

Libuše Kohutová

Tento příspěvek zařazen v rubrice domácí, Moravskoslezský. Bookmark the permalink.

One Response to Reportáž z blokády silnice I/11

  1. šneba says:

    v Plzni dříve byla podobná akce na Rokycanské,kvuli dálničnímu obchvatu, byla to legrace. Policie nas zjebala, že nesmíme stát na silnici, tak lidi pomalu přecházeli sem a tam, kupodivu zrovna nešel semafor :-D . A nejvic bylo když tam dorazili nějací ekologičtí aktivisté, kvuli kterým se obchvat Plzně brzdil a rozvinuli transparent proti kamionům. Pak dostali skoro do tlamy :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam