Rabín Jair Jerochim povzbudil shromáždění na podporu Izraele – 15. listopadu 2015, Písek

Pisek-Izrael_svornost.com_15112015_0014V neděli 15. listopadu 2015 v 15 hodin se v Písku na náplavce u Kamenného mostu, i přes nepřízeň počasí, konalo přátelské shromáždění na podporu státu Izrael, které pořádalo občanské sdružení Svornost. Hlavními řečníky tohoto setkání byli Lukáš Nebes, zástupce sdružení Svornost, Vojtech Pekárik, vedoucí spolku židovských tanců Lechajim a rabín a zpěvák Jair Jerochim. Hlavním poselstvím celého shromáždění bylo vyjádření odporu proti vražedným útokům páchaných na Židovském obyvatelstvu v Izraeli i v reflexi na aktuální události ve Francii. To vše bylo zdůrazněno zdravicí, kterou speciálně pro písecké setkání poslal Jeho Excelence pan Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice. Její český překlad pro shromáždění přečetl Aleš Procházka, místopředseda sdružení Svornost.

Jako první vystoupil Lukáš Nebes, který připomněl spojenectví Česka a Izraele, které trvá již od doby jeho vzniku. Nezapomněl také zmínit ani hanebný čin EU – označování izraelských výrobků pomyslnou žlutou hvězdou. Proto vyzval přítomné, aby odmítli bojkot výrobků z Izraele, ale naopak je podpořili svým nákupem.
Na aktuální situaci v Izraeli upozornil Vojtech Pekárik ze spolku Lechajim: „To, co se v Izraeli děje těch několik měsíců, nelze nazvat jinak, než chladnokrevným vražděním. Obyvatelé Izraele se dostávají do situací, kdy jsou k vraždění využívány ženy a děti, kterým není ani 15 let. Zkuste se zamyslet, jak byste se zachovali, kdyby se na vás, a na vaše děti vrhlo 13 leté dítě s jediným úmyslem – zavraždit vás. Nebo když do nic netušícího davu čekajících na autobus najdete autem pomatený kluk.“ konstatoval Pekárik, který následně s kolegyněmi předvedl několik tradičních izraelských tanců.

Jako třešničkou na dortu byl projev rabína Jaira Jerochima, který shromáždění přijel podpořit z Prahy, kde působí jako kantor, zpěvák židovských písní a duchovní poradce. Rabín Jair Jerochim, kromě požehnání přítomným, zdůraznil ve svém projevu pomoc Izraele státům Evropy v jejich boji s terorismem a vyzval přítomné, aby se nenechali manipulovat médii, otevřeli oči a zkoumali podstatu pravdy, která je mnohdy na první pohled skrytá. Zmínil také, že existují rozdílné kultury, jenž na společnost a její pravidla hledí jinak. Tyto rozdíly a jejich vzájemný střet se pak projevují tak, jako například nedávné útoky v Paříži. „Moc doufám, že Češi udělají cokoliv, aby pochopili, že trošku rozumu a trošku víc vědomostí o tom, co se děje na světě, jenom pomáhá Česku zůstat normální zemí,“ řekl na závěr rabín Jerochim.

Na konec celého přátelského shromáždění Jair Jerochim zazpíval svou novou píseň – Světlo všude, která doslova roztančila náplavku u Kamenného mostu v Písku a s nadějí tak zakončila celou akci.

Svornost by chtěla poděkovat všem, kteří se na uskutečnění akce podíleli. Zejména rabínu Jairu Jerochimovi, spolku Lechajim a píseckému Radioklubu, který zapůjčil zvukotechniku.

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam