Přednáška: Mobilizace aneb horký podzim 1938 u praporu Stráže obrany státu – 26. září 2013, České Budějovice

Mobilizace-CB_26.9.13_0014Dne 26. září zorganizovalo Gymnázium Česká a Olympijských nadějí ve spolupráci s občanským sdružením Svornost a KVH SOS, družstvem Kallich přednášku k 75. výročí mobilizace s názvem: Mobilizace aneb horký podzim 1938 u praporu Stráže obrany státu České Budějovice.
Nejprve bylo potřeba uvést do reálií i ty účastníky přednášky, kteří se v dobové problematice detailně neorientují. Dozvěděli jsme se tedy, že výraz „sosák“ je familiární označení členů Stráže obrany státu, a dále co přesně bylo úkolem členů tohoto praporu. Přednášející Jan Ciglbauer nás za použití ilustračních materiálů (zejména množství dobových fotografií a vzpomínek pamětníků) zasvětil do povětšinou velmi dramatických událostí podzimu roku 1938. Posluchač byl vtažen do pohnutých osudů jednotlivců i skupin Čechů, kteří se snažili do poslední chvíle nevzdávat a doufali, že se naši svobodu přeci jenom podaří uchránit. Stali jsme se tak pomyslnými svědky nejrůznějších šarvátek v pohraničí (Vyšší Brod, Český Krumlov), statečnosti i zbabělosti lidí, které lze s odstupem času jen velmi obtížně soudit. V tomto duchu byla vedena i následná debata. Jak se dnes postavit k tak závažným tématům jakými jsou národní hrdost či osobní čest? Jde již jen o vyčpělé fráze, které nikoho nezajímají a bývají často považovány za hlavní nástroj pravicových radikálů? Tyto záležitosti se nám samozřejmě na místě nepodařilo rozřešit, ale myslím, že jsme všichni odcházeli obohaceni o zajímavé informace a společně jsme alespoň symbolicky oživili vzpomínky, které by dle mého názoru neměly zůstat pohřbeny v čase.

Mgr. P. Figurová (Gymnázium Česká a Olympijských nadějí)

Mobilizace-CB_26.9.13_0009Mobilizace-CB_26.9.13_0010Mobilizace-CB_26.9.13_0011

Mobilizace-CB_26.9.13_0012Mobilizace-CB_26.9.13_0013

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, kulturní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam