Přednáška generála Petra Pavla: NATO v 21. století – 19. března 2015, Plzeň

GenPavelV rámci bloku přednášek o globální bezpečnosti pořádaných politologickým studentským spolkem E-polis jsme si nenechali ujít přednášku náčelníka generálního štábu armádního generála Petra Pavla, pořádanou 19. března 2015 na půdě ZČU.
V úvodu přednášky jsme se od pořadatelů dozvěděli několik základních faktů o generálovi a jeho působení ve strukturách AČR i NATO.
Po představení se gen. Pavel ujal slova, popsal strukturu, hierarchii a způsob fungování NATO. Detailně shrnul také českou účast v alianci, zejména spoluúčast na zahraničních misích, včetně počtů jednotlivých vojáků. Některé mise, především ty s početně menší účastí, nebyly příliš známé. Je tedy velmi dobře, že byly takto připomenuty, neboť ani mnozí z přítomných studentů neměli přesné povědomí o míře zapojení ČR v zahraničí. Stojí za zmínku, že gen. Pavel byl v roce 1993 vyznamenán francouzským válečným křížem za úspěšnou evakuaci francouzských vojáků ze základny Karin během mise UNPROFOR.
Dále bylo nastíněno současné politické směřování severoatlantické aliance, zejména v souvislosti se současnou krizí na Ukrajině. V této části zaznělo mnoho kritiky na úkor Ruska, vyvstává však otázka, zda je protiruská rétorika v zájmu aliance a zejména České republiky. Stavění aliance do role soupeře Ruska je v souča,sné politické a ekonomické situaci zřejmě poněkud nešťastné. Další otázkou je také míra zapojení Ruska do ukrajinské krize a vliv „západu“ na vývoj konfliktu. Tato „popíchnutí“ tak částečně narušila jinak konzistentní přednášku. Gen. Pavel otevřel ještě několik současných témat jako obnovení odvodů a řešení problematiky islámského státu.
Dále byl ponechán prostor pro dotazy, kde se musel gen. Pavel vypořádat s dotazy ohledně politiky NATO, krize na Ukrajině, islámského státu, ale i předražených armádních zakázek. Bohužel se již nedostalo na dotaz autora článku ohledně zlepšování postavení armádních aktivních záloh a podpory dobrovolnictví obecně, namísto nákladného obnovení plošných odvodů.
I přes některé kontroverznější teze se však přednáška nesla v pozitivním duchu a jistě obohatila všechny přítomné. Chtěli bychom tedy takto poděkovat organizátorům za zprostředkování zajímavého setkání a zejména gen. Pavlovi za ochotu přednášet studentům. Přednáška byl velmi kvalitní a doufáme, že se budeme v brzké době moci účastnit další obdobné akce.

Milan Kalabza

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Kraje, kulturní, Plzeňský. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam