Po beskydských vrcholech – Lysá hora

vrchol Lysé horyPokud plánujete turistické výlety v Beskydech, tak snad oceníte náš seriál příspěvků o vrcholech v moravskoslezských Beskydech, turistických trasách, zajímavostech, které byste neměli minout, případně chatách, kde najdete nejen dobré jídlo, ale i ubytování. Jako přidanou hodnotu vám nabízíme fotogalerii z cesty, tak jak jsme ji absolvovali my sami.
Na konec léta tu pro vás máme ten nejvyšší beskydský vrchol – Lysou horu. Patří mezi nejznámější vrcholy naší vlasti a proto ji ročně zdolá několik tisícovek návštěvníků – pěšky anebo na kolech. Za pěkného počasí se vám Lysá hora odvděčí impozantním výhledem na Moravskoslezské Beskydy, Jeseníky a Tatry. Nachází na katastrech obcí Ostravice, Krásná, Staré Hamry a Malenovice a je nepřehlédnutelná hlavně díky vysílači, který „zdobí“ její vrch.

Pro náš výlet jsme zvolili modrou trasu z Malenovic, která vede přes Ivančenu, což je kultovní místo všech českých Junáků a obecně vlastenců. Jedná se o kamennou mohylu (symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství) jako vzpomínku na 18 junáků, kteří byli Němci zavražděni za protinacistický odboj. Trasa patří mezí náročnější, ale můžou jí absolvovat i děti, proto vás nepřekvapí neuvěřitelné množství lidí mířících na Lysou horu anebo z ní sestupující (a to i v brzkých ranních hodinách). Normálním tempem se ocitnete po dvou hodinách pod vrcholem (Malchor), odkud musíte ještě absolvovat na jednom kilometru převýšení sta metrů. Nahoře se pak můžete odměnit v jedné z místních chat chutným jídlem za lidové ceny.

Pro návrat jsme vybrali jinou trasu – směrem na Ostravici a na Lukšinci jsme potom zabočili po žluté do Malenovic. Okolí Lukšince je známé svými jeskynními systémy, hlavně tzv. Ondrášovy díry (pojmenované po místním zbojníkovi). Kolem Lysé hory je silně rozvinutý turistický ruch nabízející různorodé aktivity: golf, wellness pobyty, paragliding, a další.

Autor: David Kohut

Tento příspěvek zařazen v rubrice Moravskoslezský, sportovní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam