Písečtí si připomněli vznik ČSR (nejen) sváteční vycházkou – 28.10.2014, Písek

269508_540629802620062_1577331574_nDne 28. října 2014 se v Písku konala sváteční vycházka k 96. výročí vzniku Československa. Přesto, že počasí v tento den přálo, široké masy si významnou událost vzniku Československa již moc nepřipomínají a raději tráví „volný den“ doma. Nicméně naše výprava po památných místech Písku spojených se vznikem naší republiky byla letos obohacena o účast PhDr. Jiřího Práška, historika a ředitele Prácheňského muzea v Písku. Ten slovem doplňoval náš výklad a my se tak mohli poučit o věcech nám dosud utajených. 

Trasa vycházky vedla od písecké radnice, kde již 14. října 1918 došlo k trochu předčasnému vyhlášení Československé republiky, přes pomník legionářů a Tomáše G. Masaryka na Mírovém (dříve Žižkově) náměstí, kolem pomníku Obětem 1. světové války tzv. válečné besídky na Vohybalu, až k památníku Dr. Aloise Rašína, prvního československého ministra financí a jednoho z „mužů 28. října“, který v Písku několik let bydlel.

Sváteční program následně pokračoval na tradičním odpoledním pietním aktu k výročí vzniku Československa na Mírovém náměstí v Písku, který pořádal Český svaz bojovníků za svobodu.

Někteří z nás však poté ještě vyrazili na rekonstrukci národně buditelského vystoupení, tzv. Dudáckou besedu, která proběhla v rámci zakončení výstavy „Kdyby vás tak Zíbrt viděl! věnované největšímu českému národopisci a zakladateli české kulturní historie Čeňku Zíbrtovi (1864-1932).

Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, Kraje, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam