Kalendárium: 7. prosince 1462 – Moravané osvobozují císaře

Římsko-německému císařství vládne Fridrich III., ovšem jeho bratr Albrecht IV. se nechce spokojit pouze s titulem rakouského vévody, mimo jiné si nárokuje Moravu. Bratři spolu již několik let válčí. Albrecht se rozhodne vyvolat proti císaři povstání ve Vídni a císaře zajmout. Plán se mu daří, jenže na pomoc císaři vyšle vojska český král (a moravský markrabě) Jiří z Poděbrad a dolnobavorský panovník Ludvík Landshut. 7. prosince 1462 se podaří císaře osvobodit. Moravanům velel Zdeněk ze Šternberka, který za nedlouho stane v čele jednoty zelenohorské, tedy se stane úhlavním nepřítelem Jiřího z Poděbrad, čehož následkem budou zřejmě Čechy a Morava historicky nejblíže svému rozdělení, ale to je již jiný příběh.

Na základě této výhry žádá moravský hejtman Jindřich z Lipé o udělení privilegia pro Moravu, žádá o dovolení, aby na moravském znaku v šachovnici tvořící orlici, mohla být použita místo barvy stříbrné barva zlatá. Císař tomuto požadavku vyhovuje, jenže nové barevné provedení znaku není schváleno ani moravským sněmem, ani králem, tedy se tohoto privilegia nevyužilo v době vzniku nároku na něj. Morava má v této době podstatně důležitější problémy. Privilegium je opakovaně potvrzováno různými panovníky, ale pořád se používá převážně stříbrno(bílo)-červené varianty. Až roku 1848 moravský zemský sněm rozhoduje o užívání pouze zlato-červené varianty a zároveň schvaluje i moravskou vlajku v podobě, kterou známe dodnes.

Mnozí si zřejmě nyní vybavujete velký státní znak a jste si jisti, že je moravská orlice bílo-červená. Máte pravdu, od roku 1920 je orlice v moravském znaku opět pouze bílo-červená. Proč se vrátila méně významná barva na moravský znak, není jisté. Údajně tak bylo rozhodnuto vzhledem k tomu, že zlatá byla shledána německou barvou, ale tato teorie se mi zdá natolik hloupá, že ji zde ani nebudu uvádět.

Ze státních institucí privilegovanější zobrazení můžete nyní spatřit pouze ve znaku jihomoravského kraje, kde jsou pro jistotu použity obě varianty. Moravská národní obec doporučuje používání zlato-červené varianty.

Milan Fatka

Zdroje:
zamoravu.eu, www.nasamorava.eu, www.wikipedie.cz,
www.libri.cz, www.hlohova.cz,
wapedia.mobi, priroda.svetu.cz, www.moravskoslezskaakademie.cz,
novakokb.sweb.cz.

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam