Kalendárium: 29. dubna 1969 – počátek unikátní české zbraně CZ 75

cz-75_rezČeskoslovensko v minulosti patřilo k předním výrobcům a vývozcům zbraní na světě a mohlo se pochlubit  mnoha výbornými konstruktéry. Mezi nejvýznamnější patřila bratrská dvojice Josef a František Koučtí. Dodnes jejich jméno obsahuje mnoho typů zbraní – ZKK (zbrojovka Koucký kulovnice), ZKR (zbrojovka Koucký revolver) nebo ZKM (zbrojovka Koucký malorážka)

Dne 29. dubna 1969 se v České zbrojovce Uherský Brod sešla za účasti konstruktéra Františka Kouckého poprvé hodnotitelská komise, která stanovila závazné parametry pro vývoj nové služební pistole. Směr konstrukčních prací byl dán souborem podmínek jako např. dvojčinný spoušťový mechanismus či ráže 9 mm Parabellum. V roce 1975 byla pistole veřejně představena a v roce 1977 byla zahájena sériová výroba. Obdobná konstrukce spoušťového mechanismu ve světě neexistovala a CZ 75 byla unikátní zbraní, která výrazně předběhla svou dobu.

frantisek_kouckyVzhledem k situaci v tehdejším komunistickém Československu byly výrobky využitelné ve zbrojním průmyslu patentovány tajně, což mělo za následek, že takový patent měl platnost pouze na našem území. Díky tomu nebyl systém pistole CZ 75 nikdy pro zahraničí patentován a proto mohl být beztrestně kopírován kdekoliv na světě. Po Coltu 1911 je česká CZ 75 druhou nejčastěji kopírovanou zbraní na světě. Za nejzdařilejší upravené kopie, které vytvořil český emigrant Ing. Tůma, jsou považovány výrobky švýcarské společnosti Sfinx.

Konstruktér František Koucký celou situaci nesl velmi těžce. Jeho pistole byla v celém světe sice masově kopírována, on sám nemohl kvůli komunistickému režimu do zahraničí vůbec vycestovat. Celý smysl jeho konstruktérského snažení nakonec přišel vniveč, protože ani naše armáda pistoli CZ 75 nezavedla do výzbroje. Používaná ráže totiž neodpovídala standardům výzbroje armád Varšavské smlouvy.

josef_kouckyPřesto si tato pistole a její odvozeniny našly cestu k zákazníkům a celosvětově patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším zbraním své kategorie. 12. října 2007 byla v České zbrojovce a.s. slavnostně smontována již miliontá pistole z rodiny CZ 75. Kromě použití u policejních sborů u nás i v zahraničí ji mj. používají spolu s Berettou m9 (a v testech v porovnání s ní CZ 75 dosahuje rychlejší a přesnější střelby) americké speciální síly Delta Force. Na sportovním poli zase sklízí skvělé úspěchy služební a sportovní model CZ 75 SP-01, který poslední roky na celém světě (včetně USA) úplně ovládl divizi Production na závodech praktické střelby IPSC .

Příběh, který se začal psát 29. dubna 1969, pokračuje i v 21. století, a to především díky současným pokračovatelům legendárního Františka Kouckého, kteří zdárně rozvíjejí jeho geniální výtvor, jenž předběhl svou dobu a ohromil svět – českou pistoli CZ 75.

Zdroje: www.czub.cz, ČT – Zašlapané projekty CZ 75 (připravil Ing. Jan Šneberk)

Vřele doporučuji zhlédnout celý dokument viz Česká televize – Zašlapané projekty CZ 75

Tento příspěvek zařazen v rubrice duben, kalendárium. Bookmark the permalink.

2 Responses to Kalendárium: 29. dubna 1969 – počátek unikátní české zbraně CZ 75

 1. SK Atlantis says:

  Je veliká škoda, že o bratrech Kouckých není u nás vůbec povědomí. Náš sportovní klub jejich památce věnoval střelecký turnaj, který jsme počátkem dubna pořádali a o kterém byla i informace v denním tisku.
  viz http://www.sk-atlantis.cz/?p=2780
  a http://www.sk-atlantis.cz/wp-content/uploads/Plzensky-denik_11.4.2011_SKA_strelba.jpg

 2. Paco says:

  Akorát mě nepotěšilo, že když jsem jednou naštívil stránku české zbrojovky, více obrázků bylo posáno anglicky než, aby byly v mateřském jazyce. :(

  ale článek, mě jakožto nadšence do zbraní potěšil, čézetu mám doma, bohužel jen v airsoftové podobě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam