15. února 1933 – spáchán atentát na českého starostu Chicaga Antonína Čermáka

antonin-cermakAntonín Čermák, významný krajan a budoucí starosta Chicaga, se narodil se 9. května 1873 v Kladně. Jako jednoroční dítě se roku 1874 s rodiči vystěhoval do Spojených států. Prvním cílem bylo město Chicago, kde bylo podle dobového odhadu na 70 tis. Čechů. Svědčí o tom dodnes i některé místní názvy. Byla zde celá čtvrť nazvaná Česká Plzeň a samozřejmě zde byl i místní pivovar J. Čermákovi v Chicagu ovšem nenašli práci a proto se Antonín Čermák senior s rodinou přestěhoval do hornického městečka Braidwoodu, na severu státu Illinois. Antonín junior zde chodil tři roky do školy, než se stal horníkem v tamějších dolech jako jeho otec. Když roku 1889 přišel o práci odešel natrvalo do Chicaga, živil se jako povozník a později začal úspěšně obchodovat s pozemky, což se stalo důvodem jeho ekonomického vzestupu.

Roku 1902 byl za Demokratickou stranu zvolen do sněmovny státu Illinois. Od roku 1909 byl členem městské rady Chicaga, kde zastupoval 12. volební obvod (čtvrť Bridgeport). V roce 1912 se stal hlavním soudním vykonavatelem a v roce 1918 se pokusil získat funkci šerifa okresu Cook, do něhož právě náleželo i město Chicago. Bohužel prohrál v souboji s Ch. W. Petersem, který měl podporu silné německé komunity. V roce 1921 už získal funkci předsedy rady okresu Cook. Z té doby pochází i svědectví o antonin-cermak-s-plzenskym-pivemkvalitách Antonína Čermáka, jak bylo zveřejněno v Chicago Tribune. Čermák byl označen za zkušeného a rozvážného politika, který získával úspěchy v jednotlivých městských čtvrtích. „Je prominentem mezi demokraty, zvláště proto, že jeho vůdcovství mezi rodilými i přistěhovalými Čechy je nesporné…“

Dvacátá leta  byla silně ovlivněna rozhodnutím federálního Kongresu z roku 1919 o zákazu, výroby a prodeje lihovin. Období „prohibice“ přivedlo k nebývalému bujení veškeré kriminální skupiny a způsobilo i širokou míru korupce. Sám Antonín Čermák byl jako správný  Čech milovníkem dobrého piva a tudíž automaticky spadal do tábora „mokrých“, tj. odpůrců prohibice. Poukazoval, že tento nesmyslný zákon pouze naplnil vězení a zvýšil daně. Antonín Čermák se rozhodně postavil bující korupci a kriminalitě, Chicago jeho éry bylo Chicagem Al Caponeho v čele s jeho zkorumpovaným předchůdcem na postu starosty W. H. Thompsonem. Dne 7. dubna 1931 byl zvolen s převahou 200 tis. hlasů starostou Chicaga, které tehdy bylo druhým největším městem USA a zároveň bylo s nadsázkou zvané druhým největším českým městem – v té době v něm žilo přes sto tisíc Čechů. Čermák, který se hrdě hlásil ke svému českému původu, si získal velkou popularitu, nejen mezi svými Čechy a nejbližšími politickými spojenci antonin-cermak-s-f-d-rooseveltemz polské komunity, ale i dalšími přistěhovalci z Evropy – Skandinávci, Němci i početnými Iry. Čermák rozpoznal, že jejich do té doby nevyužité hlasy jej účinně podpoří v jeho boji s tehdejším zkorumpovaným republikánským zástupcem. Od jeho časů zůstává chicagský úřad starosty baštou Demokratické strany. Přestože nepreferoval slepě své krajany, koloval o něm i dobový vtip o „české radnici“, že kdo chce na této radnici uspět, prý musí umět česky, případně i anglicky.

Čermák se také vehementně zasazoval za ukončení prohibice, která umožňovala vzestup gangsterů jako Al Capone, lehce profitujících z velkého černého trhu s alkoholem. Po svém zvolení Antonín Čermák mafii v Chicagu uštědřil několik drsných lekcí. Jeho speciální policejní tým měl od svého šefa doporučeno, aby při raziích v gangsterských doupatech „stříleli první a aby to byla střelba efektivní“  a jeho policisté si vzali jeho slova k srdci. Vyvolalo to zejména v právních kruzích velkou nevoli, ale starosta se svých mužů vždy zastal.

15. února 1933 doprovázel zvoleného prezidenta Franklina D. Roosevelta během návštěvy Miami na Floridě. Při veřejném projevu se jistý Giuseppe Zangara, stavební dělník italského původu, Roosevelta pokusil zastřelit. Ani jedna ze šesti střel nadcházejícího prezidenta nezasáhla, zraněno však bylo pět okolostojících, nejhůře z nich právě Antonín Čermák, který o necelé tři týdny později na následky průstřelu krajiny břišní zemřel. Tradují se jeho slova k Rooseveltovi během převozu do nemocnice: „Jsem rád, že jsem to byl já a ne vy, pane prezidente.“

slavnostni-prijeti-antonina-cermaka-na-staromestske-radniciBrzy po atentátu se objevily spekulace, že se jednalo o mstu chicagské mafie a skutečným terčem atentátu byl právě populární chicagský starosta. Tomuto napovídá i fakt, že bylo vystřeleno šest ran i přesto, že měl Zangara pouze pětiranný revolver Smith & Wesson kalibru 32. V jednom z šesti těl byla ale nalezena kulka kalibru 45. Toto potvrdil i jeden z gangsterů Roger Touhy propuštěný v roce 1959, který potvrdil, že Zangarova střelba byla kulisou pro skutečného střelce a cílem byl jednoznačně starosta Čermák, který mafii, jak již bylo uvedeno, silně pouštěl žilou. To dokresluje i další podivnost, stejně jako u atentátu na J. F. Kennedyho byla zvláštní rychlost odsouzení a likvidace zatčeného vraha. Původně byl G. Zangara, vyšinutý anarchista, odsouzen na 80 let vězení, ovšem poté, co Antonín Čermák 6. března podlehl zraněním, byl 10. března znovu postaven před soud, odsouzen a 20. března popraven na elektrickém křesle.

Smrt oblíbeného starosty vyvolala v Chicagu obrovský smutek, na poslední rozloučení s Antonínem Čermákem na českém národním hřbitově v Chicagu se přišlo rozloučit přes 150 tis. občanů města.

antonin-cermak-a-masarykČermák, jako ostatní emigranti, byl pyšný na svůj původ a mluvil plynně česky. V mládí boxoval a byl aktivním členem Sokola a dalších národních českých organizací. V roce 1932 navštívil Československo, kromě odpočinku v lázních navštívil Prahu a průmyslovou Plzeň, kde byl bouřlivě přivítán. Rovněž navštívil také prezidenta Masaryka v Topoľčiankách a Bystričce. Za první světové války, kdy Čermák už byl významným politikem, Masaryk, tehdy na počátku své politické dráhy, hledal i jeho podporu.

Plzeňský hudební skladatel Norbert Kubát složil na počest Antonína Čermáka sbor, a to na slova Z. K. Honzíkové:

Za hory a moře, bratře milý,
Odešel jsi v širý svět,
Abys prapor červený a bílý
V zemi cizí k slávě Čechů zved.

Rostl duch Tvůj smělý v světě novém,
Vznešený Tě sílil vlasti zjev,
Na Tvé krajany pod českým krovem,
Vzpomínky Ti milé kouzlil zpěv.

Splácíme dnes Tvoji lásku vřelou,
Posíláme z vlasti čestný dar –
Srdce bratrské a duši celou –
Práci Tvojí provždy vzmach a zdar!

Na počest starosty Antonína Čermáka byla přejmenována 22. ulice, hlavní dopravní tepna východ – západ, na Cermak road. V roce 1943 pak byla na moře spuštěna americká vojenská dopravní loď SS A. J. Cermak, vyřazena pak byla v roce 1964. Dnes nesou jeho jméno i ulice v naší zemi.

Autor:  Ing. Jan Šneberk, zdroje: Ivan Brož – Čermák versus Al Capone, Miloslav Martínek – Život za prezidenta

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, únor. Bookmark the permalink.

2 Responses to 15. února 1933 – spáchán atentát na českého starostu Chicaga Antonína Čermáka

  1. Šneba says:

    ano, díky za připomínku, chyba… správně je skutečně SS (Steam ship) a nikoliv jak je mylně uvedeno USS (United states ship)

  2. kaffu says:

    Jo a byla to SS a ne USS :) pardon za překlep

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam