Diskusní přednáška o genezi národů ve světle mýtů a moderní genetiky – 1. 12. 2011, Plzeň

prednaska_genetiky-myty_plzen_02V západočeské regionální organizaci Svornosti již po několik měsíců pravidelně dochází k vášnivým diskuzím o genezi národů Evropy. Pro nasměrování diskuzí do správných kolejí uspořádal předseda RO přednášku o genetice, která byla doplněná prezentací o národní mytologii.

Přednáška byla určena především pro jedince, kteří se aktivně zajímají o historii a s ní spjaté obory. Publikum tak bylo sice méně početné, nicméně se v něm sešli studenti několika vědních disciplín – archeologie, antropologie, historie – kteří často zaujímají zcela odlišné názory na zdánlivě homogenní problematiku. Celá akce pak byla koncipována jako diskusní, čehož jsme my jako publikum náležitě využívali, a často diskutovali i o méně známých detailech. Prezentované výzkumy genomu jsou nejnovějšího data.

V úvodu jsme byli seznámení se základy lidské genetiky, stavby DNA, chromozomů, významu jednotlivých haploskupin a co vlastně vyjadřují. Po krátkém zasvěcení do základních pojmů se přednášející již začal zaobírat jednotlivými haploskupinami a jejich rozšířeních v lidském genofondu. Byli jsme seznámeni s typickými genetickými znaky pro různá etnika, jejich zastoupení u populací jak v minulosti, tak v současnosti. Tato část byla značně obsáhlá, na laické úrovni poněkud hůře vstřebatelná, nicméně publikum zde prokázalo svoje kvality a časté diskuse se tak vedly věcně a s nadhledem. Zde vyvstaly některé otázky, zejména ohledně získávání relevantních údajů a jejich následné interpretaci. Zvlášť v ČR jsou soubory získaných dat zatím nedostatečné. Zde má genetika mnoho co dohánět, ale vzhledem k překotnému vývoji je to pouze otázkou času.

V této chvíli přednáška trvala třetí hodinu a únava již byl znát na přednášejícím i publiku. Po stručném závěru pak přišel na řadu další přednášející, který nás seznámil se starověkou mytologií a kosmologií. Vnímání kosmologie je u různých kultur podobné a prezentované podobnosti se zdály až zarážející. Zajímavé bylo také objasnění etymologie slov v různých jazycích, zvláště výrazů pro soukmenovce. Část přednášky byla věnována podobnosti některých zvyků různých národu, etnik a kmenů napříč celým světem.

I když byla přednáška pořádána v netradičním prostředí čínské restaurace (čímž děkujeme paní majitelce za poskytnuté prostory) a prodloužila se do pozdních hodin, jistě se vydařila a všem účastníkům rozšířila obzory. Doufejme, že akce podobného rázu budou v Plzni opět brzy k vidění.

Milan Kalabza

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Plzeňský, společenské. Bookmark the permalink.

One Response to Diskusní přednáška o genezi národů ve světle mýtů a moderní genetiky – 1. 12. 2011, Plzeň

  1. Doktor says:

    Posezení bylo velmi příjemné, prezentované informace alespoň pro mě veskrze nové. Líbilo se mi zapálení přítomných pro diskusi, i když každý se k tématu pochopitelně staví ze svého úhlu pohledu. Nicméně diskuse je téměř vždy přínosná, třeba jen metodologicky, pokud jsou nosná témata v jádru pro účastníky diskuse navzájem ne úplně akceptovatelná.
    Horoval bych pro pokračování v těchto sezeních, témat je jistě dost.
    Chválím velmi kvalitní zpracování příspěvku, Milane.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam