Kalendárium: 23. února 1948 – došlo k ozbrojení komunistických Lidových milicí

1lidove-miliceKomunistická strana se již delší dobu připravovala na převzetí moci, z toho důvodu vznikly i tzv. Lidové milice. Tato „ozbrojená pěst dělnické třídy“ měla být pojistkou, kdyby se situace nevyvíjela podle komunistického scénáře. Počátkem února 1948 rozhodl ÚV KSČ, aby stranické organizace v závodech zřizovaly tzv. strážní oddíly, které byly složené z komunistů a jejich sympatizantů. Vlastní  Lidové milice vznikly rozhodnutím ÚV KSČ 21. února 1948. O dva dny později tedy 23. února došlo ke klíčové události. Díky komunistickému ministru vnitra Václavu Noskovi bylo do Prahy dopraveno 33 aut s 10.000 puškami a 2.000 samopaly z brněnské Zbrojovky pro vyzbrojení vybraných straníků.

Původně  Dělnické (později Lidové) milice byly určeny na obranu průmyslových podniků (převážně před jejich legálními majiteli) a na zastrašování politických protivníků. Vznikly tak ozbrojené složky, které nemají v demokratickém státě místo. Pro jejich členy (většinou dělníky) byla pořádána vojenská cvičení, na kterých se učili zacházet se zbraněmi. Ve výzbroji měli pistole, samopaly, kulomety, bezzákluzová děla, automobily i obrněné transportéry. Jednotky podléhaly přímo vedení KSČ, vrchním velitelem byl generální tajemník strany (v tomto ohledu lze vysledovat faktickou analogii se Sturmabteilung čili „údernými oddíly“ nacistické strany). Výzbroj byla skladována přímo v průmyslových podnicích.

Komunisté Lidových milic využívali po celou dobu své vlády. V obdobích nepokojů byly milice nasazovány společně s policií a vojskem proti demonstrantům a jiným „protisocialistickým živlům“. Počínaje rokem 1950 se z nejspolehlivějších závodních jednotek vytvářely tzv. úderné oddíly, předurčené k součinnosti s jednotkami SNB při likvidaci tzv. protistátních živlů. Důležitou roli sehrály LM kromě roku 1948 také v období normalizace po okupaci Československa v srpnu 1968, kdy zastřelili desítky občanů. V prosinci 1989, kdy se vedení KSČ neodvážilo použít již připravených milicí k potlačení listopadových událostí, byly LM odzbrojeny a rozpuštěny. V té době měly 84 821 příslušníků.

www.libri.cz, www.jmsieber.cz, Wikipedie

Krátké obrazové porovnání LM (Lidové milice) a SA (Sturmabteilung)


Doporučujeme publikaci Jiří Bašta: Lidové milice – nelegální armáda KSČ

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, únor. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam