Kalendárium: 15. prosince 1916 – narodil se pilot 311. letky RAF Petr Uruba

petr-uruba1Plukovník Uruba se narodil 15. prosince 1916 v obci Rusava na Kroměřížsku. V roce 1935 dobrovolně vstoupil do československé armády a o dva roky později ukončil výcvik bombardovacího letce. Po Mnichovu se dobrovolně připojil ke vznikajícímu zahraničnímu odboji v Polsku.

Přes Francii se dostal do Velké Británie, kde byl u založení 311. bombardovací perutě. Po sestřelení jeho letadla Vickers Wellington nad Normandií v roce 1941 byl více než čtyři roky v německých zajateckých táborech, do konce války byl vězněn na hradě Colditz. Měl štěstí, že byl zajat v britské uniformě, takže německá justice nechala vypořádání s českými vlastizrádci na konec války. V roce 1944 byl odsouzen k trestu smrti za pozdvihnutí zbraně proti „své“ Říši, ale přežil díky včasnému zásahu britské armády.

petr-uruba0Za druhé světové války sloužilo v RAF ve Velké Británii skoro 2500 československých vojáků. Většina z nich u čtyřech československých perutí. Petr Uruba patřil k 51 Čechoslovákům, kteří přežili německé zajetí.

Po únoru 1948 byl vyhozen z armády, vystěhován z bytu v Olomouci a nuceně musel žít ve své rodné obci Rusava na Kroměřížsku pod dohledem komunistické Státní bezpečnosti. Při jednom z výslechů na místní úřadovně StB byl tak zmlácen, že nemohl ani chodit. Každé ráno musela jeho rodina v 1 hodinu v noci rozsvěcet světla, aby StB viděla, že rodina někam neutekla.

petr-uruba2

Až do roku 1963 pracoval bývalý kapitán letectva, který ovládal pět světových jazyků, v nekvalifikovaných dělnických profesích. V průběhu šedesátých let se dočkal částečné rehabilitace a byl povolán do armády, ze které však musel záhy po normalizaci odejít.

Po pádu totalitního režimu v listopadu 1989 byl Petr Uruba rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka letectva. Završením jeho válečné kariéry bylo vyznamenání Řádem rytíře Čestné legie, který v roce 2006 převzal z rukou francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka. Zemřel 1. března 2009 v Praze v hospicu pro válečné veterány.

Ústav pro studium totalitních režimů vydal v prosinci 2008 knihu Ladislava Kudrny Jeden ze zapomenutých mužů. Právě na osudech Petra Uruby jsou v ní popsány procesy, kterými se komunistická totalitní moc snažila znepříjemnit život pilotům RAF.

 

Připravil: Jan Šneberk

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, prosinec. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam