Kalendárium: 14. prosince 1935 – první čs. prezident Tomáš Gariggue Masaryk abdikoval na svou funkci

masarykDne 14. prosince 1935 abdikoval T. G. Masaryk na svou funkci prezidenta. K tomuto rozhodnutí ho vedli dlouhodobé zdravotní problémy. Byť nemocen nechal se tehdy čtyřiaosmdesátiletý T. G. Masaryk přesvědčit ke své poslední kandidatuře roku 1934.  Mnoho politických stran prosazovalo Masaryka „prezidentem až do smrti“. Důvodem byla nejen nejednotnost v případě volby jeho nástupce i přetrvávající hospodářská krize.  Silou své osobnosti byl schopen udržet stabilitu země, což bylo v souvislosti s politickým kvasem v evropě jistě unikátní. Dalším faktorem byla i zhoršující se mezinárodní situace a postavení Československa spojená s nástupem Hitlera k moci.

Složitost situace dokládá, že asi měsíc před volbou prodělal Masaryk mozkovou mrtvici. Na veřejnost se dostala pouze informace o „jarní chřipce“. Zvolen byl přesvědčivou většinou 327 hlasů ze 418 možných. Druhý kandidát K. Gottwald obdržel 38 hlasů, 53 jich bylo neplatných. Stařičký Masaryk se nadále snažil plnit všechny povinnosti hlavy státu, ale bylo více než jasné, že tuto funkci již zastávat nemůže. Přes zlepšení zdravotního stavu v létě 1935 si byl Masaryk vědom svého zdravotního stavu a pečlivě připravoval pozice pro svého nastupce, kterým měl být podle jeho představ Edvard Beneš. Presidentovu  abdikaci 14. prosince oznámil tehdejší ministerský předseda Milan Hodža.

Autor: Jan Šneberk

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, prosinec. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam