Extremismus vs. „Extremismus“

V současné době se média opět předhánějí v senzačních zprávách a politici si na dění v posledních dnech opět přihřáli svou polívčičku boje proti extremismu i „extremismu“. Do tohoto boje hodlají nadále pozvolna balit ovládání myšlenek a chování každého z nás tak, jak jim samotným se to hodí.

Mnozí z nás jistě četli Orwellův román „1984“. Byl napsán před více než 60 lety a pojednává o Straně, která se za každou cenu snaží ovládnout myšlení většiny, zcela ovlivnit a potlačit individuální osobnost a myšlení každého jednotlivce.

V dnešní době můžeme pozorovat, že se toto děje více než často. Bohužel to již není jen román, ale skutečnost. Reklamní kampaně, tisk, televize a rádio nám určují jak se oblékat, jak se chovat, co říkat, jak nakládat s penězi…

Média jsou si vědoma, že ovládnutí veřejnosti znamená větší přínos financí na jejich konta, dále na konta společností financující jejich provoz reklamou. Politici zase usilují o to, aby porobená většina, bezduchá masa tvorů myslících tak, jak Strana káže, se snadno ovládala. Díky tomu si tato masa lidí snadno nechá vše líbit a snadněji kývne na vše, co si politici odsouhlasí pro svůj vlastní prospěch.

První místa v mediální a politické masáži poslední roky zaujímá boj s extremismem a „extremismem“. Došel už tak daleko, že lidé na ulici si o nepříjemných kauzách a problémových skutečnostech na „rasová“ témata vyprávějí šeptem a obávají se, aby nebyli konfrontováni s tahanicemi po výsleších, soudech a obviněni z rasismu, xenofobie, antisemitismu, antisionismu, anti… čeho ještě? Termínů je spousta, téměř pod každou cifrou, za většinou slov, za většinou činů se „zcela jistě“ skrývá extremismus. Pro ty, kteří ho najít chtějí, je to snadné, a prakticky je možné do tohoto měřítka skutečně zahrnout vše. S „provinilci“ si poté už poradí tvrdě nastavený bič Strany, který se je snaží umlčet.

Zvolna ale dochází k tomu, že definice termínu „extremismus“ se stává čím dále širší a do tohoto pojmu spadá čím dál více „provinění“ lidí, častokráte již v oblasti myšlenek a nahlas vyslovovaných názorů. Média ve snaze být čitelnější a politici političtější, čím dál více v lidech pěstují pocit, že v naší zemi je extremismus, ať už jakýkoliv (nyní je v módě ten ultrapravicový), problémem číslo jedna, a že je třeba s ním bojovat všemi možnými i nemožnými prostředky, tedy útočit už i na myšlení lidí a projevy jejich názorů – třebaže jen slovní, nebo zpívané.

Kdo má v naší zemi patent na posuzování toho, co je již extremismus a co ještě ne? Pokud je známo, i samozvaní odborníci na extremismus v různých kauzách s tímto mívají velmi často problémy, jejich názory se rozcházejí, ale k nějakému kladnému výsledku se, až na nepatrné výjimky, vždy dojít musí.

Strana si to přeje, potřebuje pravidelný přísun viníků, aby mohla fungovat a aby mohla dále bojovat s nepřítelem číslo jedna a dokazovat svým voličům, že je tou správnou Stranou.

Média, ať už pro svou slepotu, nebo za jakýmkoliv jiným, jistě zištným účelem, ve stejném duchu masírují veřejnost a zasahují tak do myšlení každého z nás.

Není to tak dávno, kdy občané této země zakusili komunistický teror podobného vymývání mozků a tvrdého potlačování názorové plurality. Mnoho lidí za projevený názor zaplatilo životem, tisíce dalších se potýkaly s problémy. Velká část veřejnosti má tyto skutečnosti v živé paměti dodnes, a tak, když se denně probírá médii, ve kterých je na prvních stránkách pojednáváno o extremistech na každém kroku, o tvrdé xenofobii a naprosto nemyslitelném projevení vlastního názoru např. v textech písní, které naši zemi terorizují a dennodenně dusí, a jak s nimi bude tvrdě nakládáno, běžný občan v podstatě nechápe, co si již pod pojmem extremismus představit. Proto raději na veřejnosti mlčí, k ničemu se nevyjadřuje, masírován mediálními výhrůžkami dál slepě věří a bezděky přejímá „jistě správný“ směr Strany a aniž by třeba sám chtěl, pozvolna se začíná chovat tak, jak Strana žádá.

Tolik očekávaná a tolik oslavovaná demokracie a svoboda projevu v Česku je tak čím dál nápadněji obalena do různých bojů proti něčemu a potlačování něčeho nebezpečného, ale lidé si neuvědomují, že se stali součástí této hry a že jedno ze skrytých, ale skutečných nebezpečí se týká všech: svoboda projevu je sice stále oficiálně platná, ale jen do momentu, který je bez ohledu na skutečnou nebezpečnost i „nebezpečnost“ dovolen Stranou. Ta si pravidla a kritéria nastavuje sama, dle svého uvážení, bez ohledu na skutečnou potřebu svobody jednotlivce.

Je na nás, většinové populaci, zda dovolíme, aby s námi bylo takto čím dál více manipulováno a zda necháme politiky a masová média, aby za 5, 10, 15 a více let nastavili kritéria pro „extremismus“ tak, že bude legálních jen několik málo činností denně, jako např. cesta do práce a domů, nemluvit (nebezpečí extremistických výroků), nescházet se na veřejných místech (nebezpečí demonstrací a útoků), ani v soukromí (nebezpečí plánování čehokoliv proti Straně) a podobně. Není tomu tak dlouho, co podobná opatření tato země zažila. Už jste zapomněli?

Trojan

Tento příspěvek zařazen v rubrice názory. Bookmark the permalink.

One Response to Extremismus vs. „Extremismus“

  1. David says:

    Zásadním problémem je absence svobody slova. Kdybychom měli toto ústavní právo opravdu funkční, tak by ten neonacistický póvl přestal vykrádat vlastenecký a národovecký slovník a v klidu by mohl „vybalit karty na stůl“. Média a represivní složky by fakticky nemusely používat zástupný termín „extremismus“.
    Co se týče honu na čarodějnice – na jednu stranu mě to těší, protože náckové si už nemůžou být ničím jistí, ale na druhou stranu opravdu dochází k tomu zmiňovanému zkracování řetězu a směřování k orwellovskému světu.
    Proto bychom se měli držet významu Masarykova hesla „Nebát se a nekrást“ a poukazovat na chyby i výhody demokracie, budovat seběvedomou, občanskou společnost, kde se nikdo nebude muset bát nazývat věci pravými jmény a kde slušní lidé budou mít navrch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam