Výlet na nejvyšší vrchol Blanského lesa, 19. srpna 2012

10_ucastnici zajezduPrázdniny se přehouply do své druhé poloviny a tak nastal čas, aby jihočeská regionální organizace vyrazila na svůj tradiční prázdninový výlet. Tentokráte na nejvyšší bod Blanského lesa – tisícovku – horu Kleť. Počasí v neděli 19. srpna velmi přálo, i když někdy až moc, zvláště vysoká teplota (31,8°C) lehce znepříjemňovala cestu.
První zastávkou na trase České Budějovice – Křemže – Kleť byla přírodní památka Mokřad u Borského rybníka, která je významná například výskytem dnes ohroženého mokřadního plže vrkoče mnohozubého či nepočetnou populací skokana štíhlého.
Zvyšující se dopolední teplota vzduchu nebyla pro účastníky překážkou a po první krátké „zdravotní“ přestávce v Holubově se výprava lehkým krokem přibližovala k úpatí hoře, kde je čekal zasloužený odpočinek, bez přímého slunečního svitu. Avšak tento oddechový čas netrval příliš dlouho, zvlášť když si“zdatní sportovci“ zvolili, dalo by se říci, nejhorší možnou trasu k vrcholu – tou byla kamenitá cesta vedoucí přímo pod lanovkou.
Překonání skoro dvoukilometrové cesty – rovně vzhůru zabralo celou hodinu tohoto dne. Po  dosažení vrcholu ovšem účastníci byli odměněni krásným výhledem do širého okolí.
Na vrcholu Kleti se nachází hned několik zajímavostí, které místu ještě více dodávají na výjimečnosti. Jednou z nich jsou nejvýše položené sluneční hodiny v České republice. Ty využívají skutečnosti, že Kleť má v jižních Čechách nejvíce slunečných dní v roce. Sluneční hodiny zde nechala postavit obec Holubov roku 1974  podle návrhu a konstrukce Ing. arch. Petra Peška z Českého Krumlova, vyrobil je pražský kovář Jan Smrž. Zvláštností ovšem je, že místní kleťský čas se oproti středoevropskému času opožďuje o 2 min a 52 s.
Za zmínku také rozhodně stojí Observatoř Kleť známá u nás a hlavně ve světě výzkumem planetek a komet. Mezi observatořemi věnujícími se sledování blízkozemních planetek i hledání dosud neznámých planetek patří Observatoř Kleť mezi světovou špičku. Se slunečními hodinami zmíněnými výše, také sdílejí jeden unikát – jedná se totiž o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách.
A nemůžeme zapomenout na cíl cesty, objekt s dalším „NEJ“ – nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách, dostavěnou v roce 1825 – Josefovu věž. Dle průvodců se uvádí, že za příznivého počasí nabízí pohled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín. Přestože v neděli bylo krásné slunečné počasí, Alpy vidět nebyly, jen se v dáli krčila
jaderná elektrárna Temelín.
Dobrou náladu toho dne však ještě zlepšil fakt, že v horské chatě a restauraci bylo k dostání chutné jídlo, zastoupené vyhlášenou česnečkou a velmi osvěžující budějovické pivo, které ve vyšších teplotách vzduchu (26,7°C) a vyčerpání po výstupu přišlo vhod.
Na závěr je nutno dodat, že Kleť je vyhledávanou turistickou lokalitou a to nejen jihočeskými patrioty. Aby také ne, když místní přírodní rezervace má tolik co nabídnout.

Aleš Procházka

Tento příspěvek zařazen v rubrice Akce, Jihočeský, sportovní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam