Švýcaři v referendu opět na straně svých tradic

Švýcarské referendum na omezení držení zbraníVelká většina švýcarských kantonů odmítla  přijetí návrhu na zákaz přechovávání armádní pušky přímo v domovech vojáků a dále měl zpřísnit podmínky pro nákup dalších zbraní. Návrh by tím prakticky ukončil starou švýcarskou tradici, kdy si muži ponechávají armádní zbraně doma i po ukončení jejich vojenské služby. Zastánci reformy argumentovali, že toto by mělo snížit případy domácího násilí a vysokou míru sebevražd spáchaných střelnou zbraní.

„To je důležitý signál důvěry v naše vojáky,“ řekl Pius Segmueller, zákonodárce za Švýcarskou křesťansko-demokratickou stranu a bývalý velitel vatikánské Švýcarské gardy. Vláda argumentovala, že stávající zákony jsou dostatečné pro zajištění 2,3 milionu kusů zbraní v zemi s méně než 8 milióny obyvatel a proti jejich případnému zneužití.

Námitky proti omezujícímu návrhu byl nejsilnější na venkově a v německy mluvících částech země, které jsou tradičně více konzervativní a kde střelecké kluby jsou velmi populární. Francouzsky mluvící kantony v západním Švýcarsku, které plán podpořily, ani ženy a mladí lidé – kteří jsou podle průzkumů veřejného mínění pro zpřísnění zákona o zbraních – nedokázali překonat odpor konzervativní a tradicionalistické většiny populace.

Lékaři a různá uskupení žen a věřících zahájila kampaň před čtyřmi lety , aby vojáci v záloze odevzdali své vojenské střelné zbraně do bezpečných vojenských skladišť. Také chtějí, aby švýcarská vláda zavedla národní registr zbraní a zároveň zakázat prodej plně automatických zbraní a samonabíjecích pušek.

Naopak příznivci zbraní říkají, že omezení práva nosit zbraně by zničila oceňovanou tradici a zvýšila ohrožení občanů snížením obranyschopnosti armády v případě ohrožení země.

Dora Andres, prezident Švýcarské asociace sportovní střelby, řekl Associated Press v tomto týdnu, že opatření by zlikvidovalo mnoho z 3.000 střeleckých klubů, které jsou pilířem komunitního života v mnoha vesnicích (obdobně jako myslivci, hasiči a rybáři u nás).

swiss-referendum-zbrane-anoObě strany vedou rozsáhlou reklamní kampaň. Zastánci návrhu šíří letáky zobrazující krvácejícího plyšového medvídka doplněného heslem „chraňte rodinu“, odpůrci pak zase karikaturu zločince ohrožujícího zákona-dbalého občana.

Podle federálních švýcarských statistik ukončí svůj život ročně na 1300 Švýcarů, z toho asi ¼ střelnou zbraní. Stoupenci zpřísnění argumentují, že cca 100-200 sebevražd připadá právě na vojenské zbraně. Dále dodávají, že zmenšení velikosti armády v roce 2004 a tím i snížení odprodeje vojenských pušek, snížil počet sebevražd střelnou zbraní u mužů mezi 30-40 lety na polovinu. Otázkou je, zda to vedlo ke skutečně zachráněným životům anebo jen k jiné formě sebevraždy.

Odpůrci návrhu kontrují často právem ukončit svůj život podle vlastního rozhodnutí a také faktem, že počet vražd spáchaných střelnou zbraní je velmi nízký – 24 v roce 2009, což představuje 0,3 na 100.000 obyvatel, ve Spojených státech je to pro srovnání 4,2 na 100.000 obyvatel. Toto je nesporný fakt, že držení samo o sobě je jistou zárukou bezpečí a varování pro případné útočníky

Švýcarská referenda, aby vstoupila v platnost, vyžadují schválení nadpoloviční většinou obyvatel a dále musí vítězství být dosaženo ve více jak polovině kantonů.

volně přeložil Marek Štěpán, zdroj: The Guardian

PS: Podobnou problematikou se bude na březnovém zasedání věnovat i parlament v Bratislavě, kde slovenský ministr vnitra Daniel Lipnic také předložil návrh zákona na zpřísnění držení střelných zbraní, tento zákon byl připraven pod vlivem masakru v Devínskej Novej Vsi z loňského roku.

Tento příspěvek zařazen v rubrice zahraniční. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam