Připomínka 75. výročí osvobození Písku v době rouškové

První polovina května je v České republice každoročně věnována připomínce osvobození a ukončení druhé světové války. Letošní oslavy měly být výjimečné, přeci jen půlkulaté výročí není každý rok. Bohužel koronavirus a vyhlášený nouzový stav tyto oslavy výrazně oslabily, ba přímo zrušily.  Ne jinak tomu bylo i v Písku.

Buddies of a 4th Armored Division Písek, společně se sdružením Svornost a s dalšími partnery vzpomínkových událostí, byli nuceni oslavy 75. výročí osvobození Písku americkou armádou pro veřejnost, z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví, zcela zrušit. Nicméně, jak napsal i předseda spolku Buddies Písek Roman Drašnar, v tiskové zprávě oznamující toto opatření, byly doporučeny individuální připomínky, položení květin, bez veřejných shromáždění a proslovů. Tohoto scénáře se drželi i členové Buddies Písek. Ve dnech 6. až 9. května 2020 vzdali hold osvoboditelům, ve zcela komorním duchu, celkem u 6 památných míst.

V úterý 6. května na vrchu Vostrák u Chlaponic, kde je umístěn památník k prvnímu setkání občanů Písku s americkou armádou dne 6. května 1945, dále u památníku osvoboditelce města 4. obrněné divizi 3. americké armády vedle základní školy T. G. Masaryka, a nakonec u pomníku Setkání spojeneckých vojsk – americké a rudé armády dne 10. května 1945.

V pátek 8. května, na Den vítězství, vzdali členové klubu hold armádním postům na demarkační čáře, na Zátavském a Podolském mostě.

A protože klub Buddies Písek nenavštěvuje jen místa spojená s americkou armádou, ale také historicky doložená místa dalších našich spojenců, tak v sobotu 9. května navštívil prostor bývalého vojenského tábora Rudé armády v blízkosti rybníků Trubka, Bašta a Tichávek, kde byl samotnými vojáky v roce 1945 do země vyryt symbol pěticípé hvězdy, který je zde dodnes.

Tímto děkujeme všem, kteří si v těchto dnech na statečné muže a ženy v uniformách našich spojeneckých armád vzpomněli a třeba se i u nějakého z pomníků zastavili. Jejich oběť nám připomíná, že svoboda není zadarmo.

Za Buddies Písek a Svornost, Aleš Procházka

This entry was posted in Akce, Jihočeský, Kraje, společenské and tagged . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam