Odhalení památníku T. G. M. v Českém Těšíně – 28. září 2010

zahaleny_pamatnik1V Den české státnosti, státního svátku, který připomíná mučednickou smrt svatého Václava, se členové slezské regionální organizace Svornost vydali do Českého Těšína, aby zde byli svědky znovu-odhalení památníku prezidenta osvoboditele – T. G. Masaryka. Proč znovu-odhalení? Jelikož původní socha Masaryka byla zničena na podzim roku 1938 polskými okupanty. Až teprve  v loňském roce proběhla díky pracovníkům Muzea Těšínska a dalších českých vlastenců petice za instalaci nového památníku. Památník se v současné době nachází v nově zrekonstruovaných Masarykových sadech a má podobu reliéfu jezdecké sochy našeho milovaného prezidenta.

Odhalení památníku bylo naplánováno na desátou hodinu dopolední a i přes nepříznivé počasí se zde sešlo kolem dvou stovek občanů, zástupců města Český Těšín, zástupců Muzea Těšínska a polského velvyslance. Akce začala státní hymnou, a pak se slova chopil historik David Pindur, který ve zkratce připomněl cestu ke vzniku města Český Těšín, Masarykovy zásluhy o jeho rozvoj, a dále pak vzpomněl osud sochy prezidenta Masaryka. Dále promluvil starosta města Český Těšín – Vít Slováček, který se spíše zaměřil na spolupráci měst Český Těšín a Czesin v rámci euroregionu Těšínské Slezsko. Vrcholem akce bylo slavnostní odhalení památníku, jehož autorem je ostravský sochař Martin Kuchař. Politici a zástupci muzea nakonec položili k památníku květiny a věnce, čímž skončila oficiální část programu.

Zástupci Svornosti vyvolali mezi občany živý zájem rozvinutou českou státní vlajkou – několik občanů nám přišlo poděkovat za odvahu. Naše vlajka pak posloužila i zástupcům muzea k fotografování před památníkem. Muzeum Těšínska mělo nedaleko i malý stánek, kde jsme si zakoupili pamětní medaili a objednali připravované DVD a publikaci o dnešní akci.

Jsme velmi potěšeni, že v městě Český Těšín znovu stojí památník věnovaný našemu nejvýznamnějšímu prezidentovi, i navzdory nenávistné kampani vedené „bojůvkáři“ z Kongresu Poláků. Český vlastenecký duch na Těšínsku žije a má silné centrum v Muzeu Těšínska, Matici slezské a lidech, kterým není lhostejný osud našeho regionu.

Za RO severní Morava – David Kohut

Tento příspěvek zařazen v rubrice Moravskoslezský, společenské. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam