Kalendárium: 8. září 1944 – začátek Karpatsko-dukelské operace

Na přelomu léta a podzimu roku 1944 se východní fronta přiblížila až k hranicím bývalého Československa. V oblasti severovýchodního Slovenska hodlala německá armáda (ve svých řadách měla i jednotky Maďarského království) využít členitého terénu Karpat při obraně před postupujícími jednotkami sovětské 38. armády. Součástí tohoto uskupení byl i 1. československý armádní sbor pod vedením generála Kratochvíla, který byl však později nahrazen Ludvíkem Svobodou.

Původním záměrem operace bylo poskytnout pomoc Slovenskému národnímu povstání a proniknout tak rychle na slovenské území. Počítalo se i s pomocí dvou slovenských divizí, avšak ty byly Němci odzbrojeny dříve, než se stačily do operace zapojit. Tento fakt významně ovlivnil výsledek celé akce.

Boje mezi jednotkami generálů Heinriciho a Moskalenka trvaly zhruba 2 měsíce a na obou stranách si vyžádaly desetitisíce mrtvých. Jen na straně Čechoslováků se počet obětí pohybuje okolo dvou tisíc, další tisíce vojáků byly raněny. Velké ztráty přineslo zejména dobytí strategické kóty 534 a Dukly samotné. Z dnešního pohledu je navíc zřejmé, že celá operace měla význam spíše politický než vojenský.

Připravil Tomáš Enter

Tento příspěvek zařazen v rubrice kalendárium, září. Bookmark the permalink.

One Response to Kalendárium: 8. září 1944 – začátek Karpatsko-dukelské operace

  1. Michal.Anthropoi!D says:

    Viděl jsem několik dokumentů s rozhovory s pamětníky a je víc než zřejmé, jak si z Čechoslováků udělali Sověti svůj „předvoj“. Smutná událost, která je dnes zrovna tak zapomínána ve stínu západního odboje, jako byla naopak před Sametem politicky vyzdvihována coby všeobecné „bratrství“…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam