Jiří Hanzelka – cestovatel

hanzelkaPočínaje dnešním dnem 24. prosince se narodil, jeden z dvojice nejznámějších českých spisovatelů, Jiří Hanzelka. Jeho legendární cestovatelské poznatky se staly základním pilířem českého posluchače, čtenáře a návštěvníka kinosálů.Procestoval takřka celý svět. Společně se svým kolegou Miroslavem Zikmundem urazili cestu po Asii, Evropě, Jižní Americe, Africe atd. Ze svých cest vysílali pravidelné rozhlasové relace, vzniklo plno knižních titulů, kterých se prodalo přes sto padesát tisíc. Hanzelka cestoval Tatrou 805 (viz obrázek – druhá fotografie byla pořízena z cesty do Egypta 1947 – 1950, tato výprava byla první v celé sérii cest). Když jsem četl knižní publikaci z této tříleté výpravy, vstoupil do mě duch cestovatele. Psali o všem, co viděli a slyšeli (impozantní rozhovory s místními obyvateli). I maličkosti se staly zajímavými, neboť se odehrávaly tisíce kilometrů od nás.
Miroslav Zikmund i Jiří Hanzelka názorově smýšleli proti komunistickému zřízení, Hanzelka dokonce podepsal dokument Charta 77, který kritizoval politickou a státní moc tehdejšího komunistického režimu. Po roce 1968 se dostali na černou listinu komunistické strany a bezmála dvacet let nemohli publikovat a jinak vyjadřovat poznatky ze svých cest. V roce 1989, v době, kdy se změnil režim pádem komunistického režimu, mohli oba slavní cestovatelé znovu reprodukovat své zážitky z cest. Nikdo po tak dlouhé době odmlčení na jejich cesty nezapomněl, stačilo málo a stali se oba slavnými cestovateli nejen v tuzemském, ale i ve světovém měřítku.
O charakteru Jiřího Hanzelky ne třeba hovořit, protože člověk, který se potýká s problémy na cestách, kde je odkázán pouze na sebe a jeho kolegu, musí mít nejen pevné nervy. Málokdo dnes s technikou a možnostmi, jako měli oni, dokáže něco podobného.
Dnešní pohodlná společnost by si nedokázala představit a nedokázala realizovat něco obdobného. Možná z toho důvodu jsou obdivováni jako uznávaní cestovatelé. Mají zasloužené právo být i dnes na titulních stranách cestovních časopisů.

Jaroslav Čech

Tento příspěvek zařazen v rubrice historie, Informace. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam